Това реши парламентът на първо четене с промените в Закона за здравното осигуряване, които ще бъдат окончателно приети до края на мандата на 39-ото Народно събрание, предаде БНР.
Поправките имат за цел да решат проблемите на две групи, които не могат да възстановят здравноосигурителните си права и дължат здравни вноски: българите, които пребивават продължително време в чужбина, и онези, които се осигуряват сами у нас, дължат здравни вноски, но имат средномесечен доход на член от семейството максимум 200 лева.
До 31 декември 2006 г. българите зад граница ще могат да подават лично или чрез упълномощено лице заявление в Националния осигурителен институт (НОИ) за освобождаване от задължението да внасят здравноосигурителни вноски, информира БНР.
Условията са те да са живели в чужбина повече от 183 дни от годината за периода от 1 януари 2000 до 31 декември 2004 г., да не са ползвали услугите на здравната каса у нас и да са били задължително здравноосигурени в страните, където са пребивавали.
Българските граждани, които се самоосигуряват у нас, дължат здравни вноски за своя сметка и имат среден доход на семействата до 200 лв., могат да направя писмено искане за разсрочване на задълженията си до 31 декември 2006 г.
На тях няма да им бъде начислявана лихва върху задълженията за периода от януари 2000 до декември 2004 г.
Още в края на март българи в чужбина вече възразиха срещу планираните корекции, наричани "поправката Адемов" по името на вносителя Хасан Адемов, депутат от ДПС и член на парламентарната комисия по здравеопазване.
Според тях промените произволно предполагат, че българските емигранти живеят само в страни със задължително здравно осигуряване; не е взето под внимание и че голям брой от тях са с нерегламентиран правен статус, който не им позволява да бъдат осигурявани.
Те предлагат заявлението до НОИ да бъде публикувано в интернет, откъдето желаещите могат да го изтеглят и попълнят, за да може да се изпрати по пощата, вместо да се налага подаване лично или чрез упълномощено лице. (Вж. подробно аргументите им в Podpiski.org).
В момента инициаторите на подписката, която тръгна от в. "Парижки вести" (ParisVesti.com) и до 1 май събра над 6000 гласа, подготвят и отворено писмо до президента Георги Първанов с молба да върне за преразглеждане поправката в закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!