Испания: Българските граждани, пътуващи за Испания с цел туризъм, бизнес, краткосрочни командировки, не се нуждаят от входна виза за пребиваване до 90 дни, за период от 6 месеца. За престой над 90 дни следва да се снабдите с виза от посолството на Испания в София на адрес:
Сoфия - 1504
Ул. "Шейново", Nо 27
Тел. 02/943 30 32; 02/943 30 34; 02/943 36 20; 946 12 09
Факс: 02/946 12 01
раб. време от 08.00 до 15.30 часа
За пътуването е необходимо да притежавате паспорт с валидност най-малко шест месеца към датата на влизане в страната, документ доказващ целта и условията на посещението ви в Испания, медицинска застраховка, наличие на достатъчно финансови средства за времето на престоя, както и за обратното връщане или за транзитното преминаване към трета страна. Минималният размер на средствата, с които трябва да разполагате, или да докажете, че имате, е евровата равностойност на 5000 песети, умножени по предвидените дни престой и броя членове на семейството, пътуващи с титуляра.
Независимо от продължителността на предполагаемия престой, минималната сума, която трябва да се представи при всички случаи, възлиза на евровата равностойност на 50 000 песети на човек. В петдневен срок след влизането ви на испанска територия сте задължени да декларирате вашето пристигане в бюрото за чужденци по местопребиваване.
За да работите в Испания, е необходимо да притежавате работна виза, която се издава от испанските дипломатически и консулски представителства по утвърдена процедура. Разрешителното за работа следва да се получи преди заминаването ви. Пълна информация какви документи се изискват, може да се получи от испанското посолство.
Продължителността на разрешението за работа е различна: при разрешение тип "А" - до 9 месеца (обикновено за сезонни работници), тип "В" е до една година, като първоначално е за определена професия и определен регион (подновява се за 2 години); тип "С" - за 3 години и постоянно разрешение за работа, което е безсрочно.
В случай, че работите незаконно и това бъде констатирано от компетентните власти, подлежите на експулсиране, глоба до 2 млн. песети и забрана за влизане в Испания за срок от 3 до 5 години.
При проблем незабавно потърсете връзка с българското посолство в Мадрид:
Embajada de la Republica de Bulgaria,
Santa Maria Magdalena, 15
Tel: (0034 91) 345-66-51; 345-57-61; 350-36-50
консулска служба Tel/Fax: (0034 91) 359-12-01
MADRID 28016
ESPANA
или с почетното консулство на РБългария в Барселона:
Po de San Juan, No 73
08009 Barcelona
Teл.: 93/457 40 69 - 93/207 77 14, Fax: 93/207 09 98
Г-жа Адела Клементе де Педрет - почетен консул
Великобритания: Страната е член на ЕС, но по отношение на визовия режим осъществява различна политика. При пътуване за Великобритания е необходимо да притежавате валиден паспорт и виза. Входната виза не е гаранция за влизане в страната. Трябва да сте подготвени за подробни обяснения на граничните власти относно причината за влизане в страната, както и да покажете необходимите за това документи.
Адресът на британското посолство в София е:
бул. "Васил Левски" 38
Тел. 980-12-20, факс 980-12-29
Работно време: 08.30 - 17.00 часа; петък: 08.30 - 13.00 часа
За да работите във Великобритания, се нуждаете от разрешение за работа, което се осигурява от работодателя. Всяка конкретна молба за работа се преценява с оглед на следните основни критерия: дали наистина има вакантно място, необходимата квалификация, дали има местни подходящо квалифицирани кандидати, които биха могли да вършат съответната работа. Продължителността на разрешението за работа зависи от различни обстоятелства, вкл. и от срока на трудовия договор, но обикновено разрешението е за срок между три и четири години.
По правило съпругът на получилия разрешение за работа, както и децата му на възраст до 18 г., имат право да го придружават и да пребивават във Великобритания заедно с него.
Студентите, приети за обучение за повече от 6 месеца, могат да работят, без да е нужно да искат разрешение за работа при следните условия:
- нямат право да работят повече от 20 часа на седмица по време на семестъра, освен ако работата не е част от самото обучение;
- не могат да развиват собствен бизнес или да работят като професионални спортисти или артисти на свободна практика;
- не могат да заемат постоянно работно място на пълен работен ден.
Всички лица, които работят без разрешение за работа и това стане известно на британските власти, са застрашени от незабавно експулсиране от страната. На работодателя се налага сериозна глоба.
Адресът на българското посолство в Лондон:
Embassy of the Republic of Bulgaria
186, Queen's gate
tel. /0044 207/ 584-94-00, 584-94-33
fax 584-49-48
LONDON
Люксембург: Не е необходима виза за кратък престой до 90 дни в рамките на 6 месеца от деня на първоначалното пресичане на граница на шенгенското пространство. Този престой не дава право за извършване на дейност с цел трудово възнаграждение или учение. Заплащане под формата на прехрана и подслон може да бъде възприета като трудово възнаграждение.
Мотивът за безвизово пътуване при упоменатите условия може да бъде частно гостуване, туризам, водене на преговори, сключване на договори, участие в курсове. При колебание дали пътуването е необходимо да се осъществи с виза или без виза, следва да бъде консултирана консулската служба на посолството на Кралство Белгия в София на адрес:
София,
пл. "Велчова завера", ? 1,
тел: 988-72-80, факс: 963-19-45.
При осъществяване на безвизов престой на люксембургска територия българският гражданин е необходимо да притежава паспорт със свободни страници и валидност най-малко 3 месеца след момента на приключване на въпросното пътуване, както и билет за обратно връщане или необходимите съответни финансови средства. Люксембургското законодателство не предвижда изискване на определена сума от чужденец, преминаващ границата на страната. Съответният контролен орган преценява според случая дали даден чуждестранен гражданин, желаещ да премине люксембургски ГКПП притежава достатъчно средства за издръжка за времето на престоя си в тази страна. Целта на пребиваването на чужденеца и декларирания от него вид подслон, който същият възнамерява да ползва в Люксембург са определящи при взимането на решение от страна на упоменатия контролен орган.
За българските граждани, желаещи да работят в Люксембург, е задължително преди влизането им в страната да получат разрешение за работа, за което работодателят прави искане пред компетентните власти. Работната виза се получава от Посолството на Белгия в София, по установения от него ред. Пълна информация какви документи се изискват, може да се получи от белгийското посолство.
Разрешенията за работа бинат: тип "А" - за една година; тип "В" - за 4 години, като изискването е чужденецът да е живял и работил в страната минимум година; тип "С" - неограничено във времето, като изискванията са: лицето да е живяло и работило 5 години в страната; тип "D" - за срока на стажа, практиката, чиракуването или обучението.
При нарушаване на разпоредбите за наемане на работа, нелегалният работник се изгонва от страната.
Ако възникне проблем, се обърнете към българското посолство в Брюксел:
Ambassade de la Republique de Bulgarie
58q Avenue Hamoir, UCCLE
Tel: (0032 2) 374-84-68; 375-22-34
Fax: (0032 2) 374-91-88
BRUXELLES 1180
BELGIQUE
Виж условията за Белгия, Дания, Германия, Финландия, Франция, Гърция, Ирландия, Италия, Холандия, Австрия, Португалия, Швеция.