Република Австрия: При пътуване е необходимо да притежавате задграничен паспорт с валидност минимум шест месеца към датата на пътуването. Не се нуждаете от виза за влизане, транзитиране и краткосрочен престой в страната до 90 дни в рамките на 6 месеца от датата на първоначалното пресичане на външната граница на Шенген. При съпровождане и събиране на семейства, както и за започване на работа и при обучение, следва предварително да получите визи от австрийското посолство.
Австрия не е определила примерна сума, която да се изисква при влизане в страната. Властите вземат решение за всеки отделен случай според мотива, вида и продължителността на декларирания престой. Виза за пребиваване с определена цел: практика, следване, обучение и пр., или за дългосрочно пребиваване - за работа и др., се получава от посолството на Австрия по определена процедура.
Посолството на Австрия в София е на адрес:
София, ул. Шипка 4, телефони - 981 17 21; 980 35 73
Допълнителна информация можете да получите на следните адреси:
www.oeamtc.at или www.oebb.at.
За наемане на работа в Австрия следва да притежавате работна виза. Работните визи се издават от посолството на Австрия в София по определена процедура и изискват разрешението на Службата по заетостта на Австрия. Пълна информация за това, какви документи се изискват, може да се получи от австрийското посолство.
По принцип ограниченото разрешение за работа варира в зависимост от типа заетост и е в рамките на годишна квота за граждани на трети страни. То се издава след пазарен тест. Изискват се разрешение за пребиваване, позволяващо заетост, неналичие на нелегална трудова заетост в предишни периоди, регистрация за социална осигуровка и др. Дава се за определена работа. За издаването му кандидатства работодателят.
Общото разрешение за работа е за срок до две години. Не е квотно ограничено. Дава се след една година законна заетост и е валидно за цялата страна.
Наемането на работа на "черно" е забранено и се преследва от закона. Спрямо български гражданин, уличен че работи нелегално, се налага принудителна административна мярка "екстрадиране" и забрана за влизане в страната. Мярката не винаги се отразява в паспорта с "черен печат" но забраната е залегнала в компютърните системи и при опит за влизане в Австрия лицата не се допускат.
При необходимост се обръщайте към българското посолство:
BOTSCHAFT DER REPUBLIK BULGARIEN
1040 Wien
Schwindgasse 8
Tel. /0043-1/ 505-31-13; 505-64-44;
Fax /0043-1/ 505-14-23
E-mail: bulembassy@eunet.at
Посолството не разполага с възможности за осигуряване на финансови средства, закупуване на билети, заплащане на хотели или общежития и пр. В случай на финансови затруднения пътуващите следва да се свържат със свои роднини или близки, които да внесат исканите суми в касата на МВнР, след което им се изплаща от посолството.
Португалия: Не се изискват визи за български граждани, желаещи да посетят Португалия за кратък престой до 90 дни в рамките на 6 месеца от деня на първоначалното пресичане на граница на шенгенското пространство. Този престой не дава право за извършване на дейност с цел трудово възнаграждение или учение. Заплащане под формата на прехрана и подслон може да бъде възприета като трудово възнаграждение. Мотивът за безвизово пътуване при упоменатите условия може да бъде частно гостуване, туризъм, водене на преговори, сключване на договори, участие в кратки курсове.
При колебание дали пътуването е необходимо да се осъществи с виза или без виза, следва да бъде консултирана консулската служба на посолството на Португалия на адрес:
София
ул. "Ю.Гагарин", бл. 154 А, ет.6, ап.23,
тел. 971-34-11, факс: 971-38-71
Българските граждани, които пътуват за Португалия, трябва да разполагат с паспорт със свободни страници, валиден най-малко 3 месеца след момента на приключване на съответното пътуване, както и билет за обратно връщане или необходимите за това финансови средства. За да получат разрешение за безвизово влизане и престой в Португалия, чужденците трябва да разполагат със следните суми: равностойността в евро на 15000 порт. ешкудо за всяко влизане и 8000 порт. ешкудо за ден престой.
Адрес на посолството на Португалия в София:
Servico dos Estrangeiros e Fronteiras
Българските граждани, които желаят да работят в Португалия, трябва да имат разрешение за работа и разрешително за дългосрочно пребиваване в страната. Пълна информация какви документи се изискват, може да се получи от португалското посолство.
Облекчена процедура за достъп до пазара на труда се предвижда за лица по двустранни споразумения (за заетост) на Португалия с други страни, но в рамката на определената квота. Има различни видове разрешения за работа: за заетост в областта на спорта - за срок от една година; за платена заетост на участници в културно-развлекателни мероприятия - за 1 година; за самонаети лица; за други видове заетост по трудов договор със срок първоначално до 2 години, като са възможни продължения.
На задържаните чуждестранни граждани, работещи в Португалия без съответното разрешение или незаконно пребиваващи, се налага глоба от евровата равностойност на 50 000 до 100 000 португалски ешкудо и им се определя срок от 20 дни за доброволно напускане на страната. При този случай забраната за повторно влизане в Португалия е 3 години. При принудително експулсиране на чужденец от португалските власти забраната за посещение на Португалия е 5 години.
Адресът на българското посолство в Лисабон е:
Embaixada da Republica da Bulgaria
Rua do Sacramento a Lara 31
Tel: (00351 21) 397-63-64
Fax: (00351 21) 397-92-72
LISBOA, 1200-792
PORTUGAL
Швеция: При пътуване за Швеция е необходимо да притежавате паспорт с валидност най-малко 6 месеца от датата на влизане, като може да влезете без виза при краткосрочно пътуване до 90 дни в рамките на шест месеца. Шведският закон не предвижда конкретна сума за представяне при влизане в страната. Проверяващият служител решава според конкретния случай дали чужденецът има необходимите средства за издръжка.
Адресът на посолството на Швеция е:
София, ул. "Алфред Нобел" 4
Тел. 971-24-31, 973-37-74 факс 973-37-95
e-mail: swemb@einet.bg
Работно време: 08.30 - 17.00 часа; петък: 08.30 - 15.00 часа
Консулска служба 10.00 - 12.00 часа
За да работите в Швеция, се нуждаете от разрешение за работа. Всеки чужденец, който подава заявление за получаване на разрешение за работа, трябва предварително да има конкретно предложение от работодател за заемане на определено работно място. Разрешението за работа се издава за срок не по-дълъг от 1 година при първоначално издаване, а ако след пазарен тест се докаже пред Националната служба по заетостта (след консултации с Окръжната служба по заетостта) значим дефицит на пазара на труда, може да се издаде за 18 месеца първоначално. Работа без разрешение е забранена и се наказва строго по действащото шведско законодателство.
Пълна информация какви документи се изискват, може да се получи от шведското посолство.
Адресът на българското посолство в Стокхолм:
Embassy of the Republic of Bulgaria
Karlavgen 29
tel. /0046 8/ 72-30-938, 79-05-942
fax 21-45-03
STOCKHOLM 11431
SWEDEN
Виж условията за Ирландия, Италия, Холандия, Финландия, Франция, Гърция, Белгия, Дания, Германия.
Следва продължение...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!