У силията за освобождаване на шестимата медици вероятно са към своя край след позитивните европейски инициативи, заяви председателят на фондация "Кадафи" Сейф ал Ислам след срещата си в Триполи с еврокомисарката по външните отношения Бенита Фереро-Валднер и германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер окачестви плана на ЕС за борба със СПИН в Либия като "акт на солидарност", който може да доведе до освобождаването на българските медицински сестри.
Планът за действие на ЕС за либийските деца, заразени със СПИН, е акт на солидарност с либийския народ, посочи тя пред германското радио Дойчланд-радио Култур. Според нея ЕС се опитва да окаже помощ чрез дългосрочна стратегия за превенция на СПИН. Ние се надяваме, че солидарността, която проявяваме, ще допринесе също за намиране на подходяща рамка за скорошно юридическо решение, за да може семействата на жертвите да видят нещата по друг начин и за да може прошката да надделее над правото, обясни Бенита Фереро-Валднер.
Налице са позитивни инициативи от европейска страна. На последната отсечка от маратона сме и се намираме в най-трудната фаза, коментира синът на либийския лидер Муамар Кадафи.
"Изходът ще бъде добър. Надяваме се, че това е началото на края на този проблем, каза още Ислам, който често участва в преговорите между ЕС и семействата на заразените деца, целящи да се сложи край на кризата.
Тези, които могат да сложат край на кризата, са либийската съдебна система и либийските семейства, уточни той.
Двамата пратеници отидоха и в затвора в Триполи, където се срещнаха с шестимата осъдени на смърт. За визитата съобщи пресслужбата на Европейската комисия.
Възхищавам се на куража на българските медицински сестри и палестинския екар, които преминаха през тази голгота през последните осем години. Те огат да бъдат сигурни, че аз ще продължа да действам в рамките на всички ои правомощия, за да постигна тяхното освобождаване - колкото по-бързо, толкова по-добре.
Наистина съзираме открехнат прозорец на възможност за решение и нашето намерение е да се убедим, че този прозорец няма да се затвори, преди да сме го използвали, е заявила след това еврокомисарката.
Зная, че еврокомисарят Бенита Фереро-Валднер е посетила медиците в затвора Джудейда, но аз самият не съм се срещнал с нея. Знаем и за посещението на американският президент Джордж Буш в България, макар че той още преди две години бе заявил, че САЩ е за освобождаването на българките от затвора, е заявил д-р Здравко Георгиев, цитиран от БГНЕС.
Сега има по-голяма надежда, но като че ли при нас преобладава скептицизмът. Като че ли има омекване на курса и при родителите на децата, заразени със СПИН. Ще видим, има още няколко дни до края на юни, когато приключва германското председателство на ЕК. Дай Боже да бъдат освободени, допълни д-р Здравко Георгиев.
Фереро-Валднер и Щайнмайер отлетяха за Либия в неделя и първо се срещнаха с болни от СПИН либийски деца в болница в Бенгази и се срещнаха със семейства на заразени, информира Ройтерс.
Щайнмайер и Валднер изразиха надежда, че ще се намери бързо решение на кризата, съобщава пред агенцията говорителят на Асоциацията на семействата Идрис Лага.
Европейските пратеници уверили семействата в подкрепата на ЕС, който ще осигури безплатно лечение на заразените деца, но не са дали ясен отговор за очакваните обезщетения, уточнява Лага.
Разисквахме и въпроса за компенсацията, но преговорите по него продължават, добавя той.
Освен лечение на заразените деца и обезщетения, семействата и благотворителната фондация "Кадафи" продължават да настояват в Бенгази да бъде построен медицински център за борба със СПИН, посочва АФП.
Шестимата медици - пет български медицински сестри и палестински лекар - бяха осъдени през декември за умишлено заразяване на 426 деца с ХИВ след силно политизиран процес, който накърни усилията на Либия да възстанови връзките си със Запада, припомня Ройтерс.
Медиците заявиха, че са невинни и са били измъчвани, за да признаят, а САЩ и Европа усилиха натиска за тяхното освобождаване, обобщава още агенцията.
Според някои западни учени шестимата са изкупителни жертви, а причината за заразяването е небрежност и ниска хигиена в болниците, допълва Ройтерс.