Б лизо 30 души бяха убити и също толкова ранени при самоубийствен терористичен акт с камион бомба в северния иракски град Тал Афар.
Машината била натоварена с експлозиви, върху които за прикритие имало тънък слой строителни материали. В радиуса на взрива в гъстонаселен шиитски квартал на града били унищожени и десетина сгради.
Броят на пострадалите от атентата може да се окаже по-голям, предупредиха от местната полиция. Загиналите били главно жени и деца.
Междувременно властите в Баакуба откриха 60 разлагащи се тела, изхвърлени в гъстата трева.
Северният град е административен център на провинция Диала, в която бяха изпратени допълнително няколко хиляди американски и иракски войници да се справят с насилието, припомня Ройтерс.
В края на миналата седмица US войник получи 110 години затвор за избиването на цяло иракско семейство и изнасилването на 14-годишно момиче на 12 март м.г.
Джеси Спилман (23 г.) е с най-голяма присъда за престъплението в Махмудия, макар да не е бил негов пряк извършител.
Американски военен съд обаче го осъди по обвиненията в изнасилване, участие в заговор за извършване на изнасилване, нахлуване в частен дом с намерение за извършване на изнасилване и убийството на четирима души - девойката, нейни родители и малката й сестра.
Другите трима обвиняеми се признаха за виновни и получиха присъди, вариращи от пет до 100 години затвор.
Преди няколко дни Спилман се призна за виновен по по-незначителните обвинения, свързани с престъплението в Махмудия. Тогава неговите адвокати сключиха сделка с прокуратурата, за да намалят присъдата му.
В хода на делото обаче се уточни, че той отишъл заедно с тримата си другари в дома на момичето, знаейки много добре какво се готвят да направят колегите му.
Докато те изнасилвали девойката и избивали семейството й, Спилман пазел някой да не ги изненада.
"Не обвинявам никого. Поемам отговорност за действията си, можех да спра това", коментира подсъдимият.
След като излежи 10 години, той може да бъде пуснат на свобода, при условие че няма да се опита да участва в друго престъпление, отбелязва АП.
Към началото на този месец броят на загиналите американски военнослужещи в Ирак от март 2003 г. насам вече е 3665, показват данните на Пентагона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!