"Слава Богу, че я има България" е заглавието на обширна статия в онлайн изданието на американското сп. "Америкън спектейтър", където страната ни е похвалена за задържания на ГКПП-Русе британски камион с радиоактивен товар, пътуващ за Иран.
Опасната пратка, спряна на 19 юли, е била предназначена за министерството на пътищата и транспорта в Техеран, но крайният адресат е било иранското министерство на отбраната, отбелязва изданието.
Иззетият радиоактивен материал е можело да бъде използван за изработването на "мръсна" бомба, смята "Америкън спектейтър".
Изданието изтъква, че изобщо не става въпрос за контрабанда, а за пратка до иранския президент Махмуд Ахмадинеджад, която си е съвсем легална и е тръгнала с благословията на британското правителство.
България не прилича на страна, която би заслужила благодарности от останалия свят, но сега явно можем да благодарим за бдителността и професионализма на нейните митнически власти, задето - не за първи път - ни спасяват от некомпетентността на лейбъристите, пише списанието.
Авторът на материала Хал Г.П. Коулбач е юрист, преподавател в университета "Нотрдам" в Западна Австралия и автор на изследването "Blair's Britain" (Великобритания на Блеър), провъзгласено за книга на годината от консервативното лондонско сп. "Спектейтър".
В материала си той възкликва: "Кой знаеше изобщо досега, че България има агенция за ядрено регулиране?" и цитира шефа (sic!) на АЯР Николай Тодоров, който изразява шока си, че устройства с толкова голямо количество ядрен материал са били продадени така лесно.
Тези уреди са високорадиоактивни - ако имахте още 90 от тях, бихте могли да си направите "мръсна бомба", казва той, а списанието уточнява: т.е. ако се промъкнат още девет подобни товара.
Изданието цитира и британския таблоид "Дейли мейл", пред който представител на нашата агенция "Митници" (Customs.bg) e потвърдил, че според документацията като получател на товара е посочено транспортното министерство в Техеран, макар че на посочения краен адрес се намирало министерството на отбраната.
Британският депутат от управляващата Лейбъристка партия Андрю Маккинли коментира: "Премиерът обвини иранското правителство, че поддържа международния тероризъм, но чиновниците не правят нищо, за да предотвратят продажбата на радиоактивен материал с очевидна двойна употреба за армията в Техеран."
Този инцидент обаче е само последният от поредица такива случаи, които носят негативи за кабинета в Лондон, допълва списанието и припомня как на 31 август 2005 г. подобен камион с 1000 кг циркониев силикат е бил спрян от българските власти на границата с Турция.
След като се установило, че негов собственик е британска фирма, било уведомено посолството в София, което предало информацията в Лондон.
Макар че търговията с този материал подлежи на строг контрол, товарният автомобил е пропътувал разстоянието през Великобритания, Германия и Румъния, без изобщо да бъде спрян.
Накрая британските власти настояха, че в пратката няма нищо незаконно, и камионът получи разрешение да продължи до крайната си цел, разказва списанието.
Независим ядрен консултант обяснява, че материалът би могъл да има две приложения: в атомната енергетика и в производството на ядрено оръжие.
Цитиран е и отговорът, който депутатът Маккинли е получил от правителството на Блеър през януари т.г. Според властите този материал не изисква лиценз за износ.
На финала се напомня още един такъв случай от май 1999 г., когато митничарите в България, обучени от американските си колеги, са открили високообогатен уран U-235 в багажника на автомобил, пресичащ границата. Смята се, че това е било мостра, която трябвало да бъде показана на потенциални купувачи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!