В ашингтон отхвърли призива на ООН да закрие базата си в Гуантанамо, Куба, както и да даде гаранции, че няма да прилага изтезания срещу затворници.
Белият дом оправда съществуването на затвора с необходимостта да брани американците. Ние сме във война и трябва да се защитаваме, заяви говорителят Тони Сноу.
В доклад на Комисията на ООН срещу изтезанията, който бе разпространен вчера, се подчертава, че САЩ трябва да изкоренят практиката на мъчения на задържани в затворите в Афганистан и Ирак.
ООН поиска също така САЩ да закрият всички тайни затвори в чужбина, както и самия затворнически център във военната база в Гуантанамо, тъй като те са нарушение на международните закони.
Междувременно петима американски сенатори от Демократическата партия призоваха президента на САЩ Джордж Буш да нареди изготвянето на нов национален разузнавателен доклад във връзка с опитите на Вашингтон да спре развитието на иранската ядрена програма.
За да се избегне повторение на грешките,
които бяха допуснати в подготовката за конфликта в Ирак, ние трябва да разполагаме с обективна разузнавателна информация, която не е изопачена от политически съображения или предпочитания, подчертават те в писмо до Буш.
Националният разузнавателен доклад (НРД) е най-авторитетният писмен документ, който се изготвя от разузнавателните служби на САЩ. Идеята на сенаторите е да не се повторят грешките, допуснати в НРД през 2002 г.
Направеният тогава извод, че Ирак разработва и разполага с оръжия за масово унищожение, послужи като основен аргумент в решението на Белия дом да предприеме военна операция за свалянето на режима в страната. Впоследствие такива оръжия не бяха намерени.
Сенаторите настояват в националната разузнавателна оценка
да бъде направен конкретен анализ на няколко фактора, в това число на иранската ядрена програма и на сегашното състояние на иранските въоръжени сили.
В четвъртък генерал Майкъл Хайдън, номиниран от Буш за директор на ЦРУ, призна пред Сената, че американската разузнавателна общност трябва да си върне доверието на обществото след провала с оръжията за масово унищожение в Ирак.
Възстановяването на дипломатическите отношения между САЩ и Либия би трябвало да покаже на Иран, че ще получи топъл прием от международната общественост, ако се откаже от ядрената си програма и от подкрепата, която оказва на терористични организации, заяви пък в Балтимор постоянният представител на САЩ в ООН Джон Болтън.
Болтън добави, че действията и декларациите на иранското правителство, особено след избора на Махмуд Ахмадинеджад за президент,
не дават основания да се вярва, че Иран би последвал пример на Либия.
Ахмадинеджад е човек, който твърди, че Холокост никога не е имало и че Израел трябва да бъде изтрит от картата на света, който м.г. организира конференцията "Светът без САЩ", припомни американският дипломат.
Това не е човек, който може да вдъхне доверие, че Иран с ядрено оръжие би се държал по отговорен начин, заключи той.
Междувременно Великобритания, Франция и Германия предложиха на САЩ да обмислят възможността за
сделка с Иран за доставката на транспортни самолети.
Предложението се съдържа в пакет от предложения и санкции спрямо страната, разработен в четвъртък от външните министри на трите държави и от ръководителя на европейската дипломация Хавиер Солана. Документът веднага бил представен и на Вашингтон, Москва и Пекин.
Европейските членове на групата за търсене на решение за иранската ядрена програма предлагат да се пристъпи и към пряк регионален диалог по проблемите на сигурността, като идеята им е към него на даден етап да се присъединят и Вашингтон и Техеран.
Досега Държавният департамент на САЩ не е реагирал
на европейското предложение. Ройтерс цитира анонимен представител
на институцията, според когото в пакета от предложения "няма нищо, което би спряло процеса".
В доклад на Международната организация за гражданска авиация от 2005 г. се посочва, че американското ембарго срещу Иран "застрашава сигурността на въздухоплаването". След излизането на този доклад Вашингтон без много шум одобри, след катастрофа с ирански самолет, единична сделка за доставка на резервни части.
Въпросът сега е дали САЩ ще са готови да преминат
от резервни части към нови самолети, заявил високопоставен европейски дипломат пред Ройтерс. САЩ не са доставяли самолети на Иран от 1980 г., посочва агенцията.
В изготвения от трите европейски страни и от ЕС документ на Иран се предлага доставка на ядрен реактор с лека вода за производство на електроенергия и гарантирани доставки на ядрено гориво от Русия.
САЩ и Европа са разединени по въпроса за преговорите с Иран,
тъй като администрацията на Буш не приема новото европейско предложение, което включва вариант за план за сигурност за Иран, ако Техеран се откаже от ядрената си дейност, съобщава вестник "Ню Йорк таймс".
Позовавайки се на американски и европейски дипломати, както и на други официални представители, пожелали анонимност, изданието информира, че Вашингтон не приема и идеята европейските компании да бъдат защитени от US санкции, ако фирмите имат бизнес отношения с Иран. А именно такава идея е лансирана в европейското предложение, смята вестникът.
Изданието допълва, че тези разногласия в преговорите поставят под въпрос възможността за постигане на споразумение с Иран на фона на нарастващото напрежение заради непреклонността на Техеран.
Дипломати са заявили пред вестника, че Европа, САЩ и Русия не са се споразумели по необходимостта да се наложат санкции на Иран, ако страната продължи да следва предизвикателната си позиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!