А мериканският президент Джордж Буш е наредил лично през 2003 г. да изтече в печата поверителна информация за Ирак, а вицепрезидентът Дик Чейни е възложил задачата на тогавашния шеф на своя персонал Луис Либи.
Това е съобщил самият Либи през есента на м.г. в показанията си по делото, свързано с разгласяването на името на тайна агентка на ЦРУ.
В показанията на Либи, разпространени от прокурора Патрик Фицджералд, не се споменава дали Буш или Чейни са поискали от него да разкрие, че Валери Плейм работи за US разузнаването.
Нейният съпруг, бившият дипломат Джоузеф Уилсън, обвинява Белия дом, че е разкрил самоличността на жена му заради неговите критики срещу войната в Ирак.
Либи не се призна за виновен по обвиненията, че е възпрепятствал правосъдието и е излъгал властите кой в Белия дом е разкрил самоличността на Плейм. Процесът срещу него е насрочен за януари.
Разгласените му показания, че президентът и вицепрезидентът са му наредили да снабди медиите с поверителна разузнавателна информация за Ирак, обаче веднага предизвикаха бурни реакции сред опозицията.
Председателят на Националния комитет на Демократическата партия Хауърд Дийн заяви, че "на президента вече не трябва да се поверява сигурността на страната, тъй като той поставя интересите на своята партия над националната сигурност".
През октомври 2003 г. Буш нареди на екипа си да съдейства на разследването относно разкритията за самоличността на Плейм.
Ставаше дума за изтичането на поверителна информация, в която се разкрива, че съпругата на американския дипломат Джоузеф Уилсън е оперативен сътрудник на ЦРУ, работещ под прикритие.
Антуражът на US президента бе обвинен, че е дал на пресата името на тази агентка в опит да дискредитира мъжа й - бивш посланик, който година по-рано разследвал възможността Саддам Хюсеин да си набави обогатен уран от Африка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!