"Рекорд! 6,5% ръст на икономиката за 2006 г.", отбелязва "Труд". 2006 г. е успешна за България - очакваният ръст на БВП е 6,5 на сто, което е рекорд за годините на прехода.
Това заявиха вчера шефовете на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски и Александър Божков, които представиха резултатите от годишния доклад на ЦИР за икономиката на страната.
Най-силно е четвъртото тримесечие на 2006 г., когато очакваното увеличение на БВП е 6,5-6,8%. Голям е подемът в индустрията, като основен принос за това има промишлеността.
Експертите на ЦИР смятат, че тенденцията ще се запази и през 2007 г., тъй като инвестиционната активност се очаква да нарасне с 16,4%.
"Търсим 4 млрд. евро кредит за "Белене", обявява пред "Труд" Любомир Велков, главен изпълнителен директор на Националната електрическа компания (НЕК). Той заявява:
"Трябва да имаме напълно либерализиран пазар на електроенергията след 1 юли. Тогава ще има защитни квоти само за битовите потребители и за малките фирми, които не могат да излязат на пазара.
За тях електроенергията ще се продава на регулирана крайна цена. Но всички големи фирми ще трябва да излязат на пазара."
"Управляващите още не вярват изцяло в пазарните стимули", е анализът в "Монитор".
Отбелязва се, че напоследък бяхме свидетели на учудващи метаморфози във възгледите на българските политици. Крайният резултат от тези промени е намаляване на някои данъци и тенденция това да се случва и през настоящата година.
Намалението на данъците принципно се подкрепя от всички парламентарно представени политически сили. Все повече предложения за данъчни промени са съпроводени с разумни аргументи както от страна на управляващите, така и от опозицията, отбелязва изданието.
В дебатите все по-често присъства сравнение и опит от добри примери в Европа на страни, извършили данъчни промени, които стоят в основата на икономически растеж.
Но управляващите все още не вярват изцяло в пазарните стимули - положителните примери през 2006 г. не бяха достатъчно основание за намаление на осигуровките и данъка върху доходите, смята "монитор".
"Дават до 500 евро на хектар за имоти в "Натура 2000", информира "Труд". До 500 евро на хектар годишно ще могат да получават собствениците на земи, които попадат в екомрежата на ЕС "Натура 2000".
Това стана ясно вчера на дискусия за защитените територии. Сумите ще се изплащат при поставяне на къщички за птици, табели, ограничаване на косенето или възстановяване на овощни дървета и влажни зони.
Списъкът със зоните, които ще влязат в екомрежата, ще бъде разгледан от правителството в сряда. Екоминистерството предлага около 23% от територията на страната да е в "Натура 2000".
"Икономически интереси, а не местни хора са срещу "Натура", е изявлението на екоминистъра Джевдет Чакъров пред "24 часа". Ето и примера, който дава:
"В Разлог нито един квадратен метър от територията на общината не е предвидена да влезе в "Натура", но това тях не ги удовлетворява, те искат чрез тази схема да си подсигурят строителството на писти в национален парк "Пирин". Така че не бива да се използва тази тема нито за политически, нито за икономически цели, каквито опити има."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!