У правляващата във Франция дясна партия Съюз за народно движение на президента Никола Саркози получава най-много гласове - 39,5%, на първия тур на парламентарните избори, които се състояха в неделя, според окончателните резултати, съобщени от министерството на вътрешните работи и цитирани от агенция Франс прес.
Социалистическата партия изостава значително с 24,73%. Центристкото Демократично движение получава 7,61% от гласовете, значително по-малко, отколкото неговият основател Франсоа Байру взе на президентските избори, където го подкрепиха 18,57% от гласувалите.
Крайнодесният Национален фронт и Френската комунистическа партия получават по 4,29%, като партията на Жан Мари льо Пен е с 300 гласа повече.
С резултатите си от първия тур Съюзът за народно движение заедно със съюзниците си би могъл да разполага с между 383 и 501 от 577-те места в парламента след втория тур на 17 юни, сочат прогнозите на три социологически института.
Досега в парламента партията на Саркози имаше 359 депутати, а социалистите - 149. 105 депутати бяха избрани или преизбрани на първия тур.
Премиерът Франсоа Фийон спечели с 53,4% в своя избирателен район в Западна Франция; преизбрани бяха и министърите на икономиката, финансите и заетостта Жан Луи Борло, на отбраната Ерве Морен, на труда, социалните отношения и солидарността Ксавие Бертран, на бюджета, държавните финансии и държавната администрация Ерик Вьорт и на висшето образование и научните изследвания Валери Пекрес.
На балотаж отиват министрите на екологията, устойчивото развитие и териториално устройство Ален Жупе, на вътрешните работи, отвъдморските територии и местното самоуправление Мишел Алио-Мари и на здравеопазването, младежта и спорта Розлин Башло-Наркен.
Ако тенденцията от първия тур се запази и във втория, президентът Саркози ще бъде с развързани ръце, за да накара парламента да приеме реформите, които той обеща на фарнцузите, се отбелязва в първите коментари, цитирани от БТА.
Като се изключат управляващата партия, социалистическата опозиция и новата центристка формация "Нов център", която се присъедини към Саркози, нито една от останалите партии изглежда няма да успее да достигне до 20-те депутати, необходими за сформиране на самостоятелна парламентарна група в асамблеята.
Успехът обаче бе помрачен от най-ниската избирателна активност в историята на парламентарните избори във Франция - близо 40% от избирателите не отидоха до урните на първия тур.
Именно ниската избирателна активност, наред с двупартийния модел и необходимостта от обновление на Социалистическата партия, вълнува френската преса след първия тур, отбелязва РФИ-България (RFI.bg).
"Фигаро" пише за отегчение сред левите избиратели и обезкуражаване на електората на малките партии, по-конкретно от центъра и крайното. Изводът на вестника е, че в разделената на два лагера Франция е напразно да се залага на странични партии.
"Либерасион" пише за синя вълна, която този път не е придружена с гражданска победа. Едните бяха сигурни в успеха си, а другите - примирени, но и двете страни си останаха вкъщи, смята изданието.
"Ла Кроа" се интересува от липсата на интерес сред избирателите. Вестникът е на мнение, че този факт ще постави много въпроси, сред които въпроса за провеждането на парламентарните избори в два тура.
Левият "Юманите" отива още по-далеч в оценките си и отбелязва, че двупартийността може да се сведе до една партия, ако на втория тур избирателите не се мобилизират, за да предотвратят тази възможност.
Ако тенденцията от първия тур се запази и на втория, президентът Саркози, ще бъде с развързани ръце, за да накара парламента да приеме реформите, които той обеща на французите, коментират изданията в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!