Сборник с нормативни документи, регламентиращи правата на студентите със зрителни увреждания, кодекс и анализ на академичната среда в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) са изготвени в рамките на проект, изпълнен от катедра “Управление на социално-културните дейности” и Фондация “Хоризонти”. Двете страни обявиха резултатите по съвместния проект, наречен “УНСС – отворена и достъпна академична среда за студенти със зрителни увреждания”. Инициативата е изпълнена с финансиране по фонд Научно-изследвателска дейност на УНСС. Самият проект е изпълнен в периода април 2006 г. – юни 2007 г.
На провелия се на 3 декември в УНСС семинар Фондация «Хоризонти» представи и друт свой проект, разработен с подкрепата на Microsoft България. Той осигурява възможността на незрящите студенти да работят с някои от най-често използваните програми от MS Office пакета чрез специално създадени за целта помагала. С помощта на програмата SpeechLab незрящите могат да ползват екранни четци и звуков синтезатор, който им помага да работят с текстови файлове и таблици. Единствено когато срещне картинки, снимки и графични изображения, екранният четец се затруднява, но останалите символи – думи и цифри, разчита на глас. Съдържанието може да се записва в WAV или mp3 файлов формат, и може да се редактира, като се коригира качеството му, в зависимост от това с какво мобилно устройство ще се работи. Фондация "Хоризонти" ще осигури свободен достъп до помагалата за студентите със зрителни увреждания във всички ВУЗ-ове.
Идеята за проекта “УНСС – отворена и достъпна академична среда за студенти със зрителни увреждания” е провокирана от дългогодишното обучение в университета на студенти със зрителни увреждания и проблемите, произтичащи от липсата на методология за работа с тях.
Вследствие на анкетата, направена сред студентите с увреждания от УНСС в рамките на проекта, са изготвени редица предложения, които трябва да бъдат изпълнени в кратко-, средно- и дългосрочен план.
Най-спешни за изпълнение са:
- определяне в Центъра за прием на документи на служител, който да обслужва кандидат-студентите с увреждания;
- създаване на чисто текстов вариант на Интернет-страницата на УНСС;
- поставяне на парапет на входните стълби на УНСС;
възможност на незрящите кандидат-студенти да се явяват на приемен изпит по математика и чужд език.
Сред препоръките в средносрочен план са:
- провеждане на тренинг на служителите от администрацията;
- представяне пред преподавателите на добри практики в обучението на студенти със зрителни увреждания;
- осъществяване на тренинги за общуване с хора с увреждания на студентски групи;
- сканиране на учебници, особено по общо-университетските учебни дисциплини;
- въвеждане в практиката на Индивидуални договори за подкрепа (специализирани услуги, битови въпроси, специални уговорки за провеждане на изпити, достъп до технологии);
- оцветяване в контрастен цвят на стъпалата и на последното стъпало на стълбищата в УНСС;
- създаване на сайта на УНСС на новини за студентите с увреждания;
- предвиждане на квота в различни управителни структури на университета на студенти с увреждания;
включване във вътрешно-нормативните документи на УНСС на приемливите и апробирани промени на университетската практика по отношение на студентите с увреждания.
Предложенията в дългосрочен план включват:
- поставяне на тактилни пътеки до и в университета;
- поставяне на брайлови табели на учебни зали, кабинети и офиси и указателни табла в основното фоайе и някои от коридорите;
- създаване на офис за студенти с увреждания;
- установяване на координация между авторите на учебници, университетското издателство и библиотеката;
- разширяване на добрите практики, резултат от този и други проекти, насочени към студенти с всякакви видове увреждания.
Добри практики на УНСС
Студентският съвет в УНСС съдейства на студентите със зрителни увреждания с редица инициативи:
1. През 2004 г. е подпомогнал създаването на читална зала в блок 55 на Студентски град, която е оборудвана с компютри и софтуер за нуждите на незрящите студенти.
2. През 2006 г. Студентският съвет на УНСС се включи в организацията на бал на студентите с увреждания, който бе проведен по инициатива на УНСС и Министерството на труда и социалните грижи.
Междууниверситетският център за развитие на кариерата на УНСС печели два проекта, финансирани от фонд “Социално подпомагане” към Министерството на труда и социалната политика – “Равен шанс за студентите с увреждания” и “Студентите с увреждания – едни от нас”. Чрез проектите се създаде възможност за професионално развитие и трудова заетост на 40 младежи с увреждания. И двата проекта бяха много успешни и представляват модел за добра практика. По проектите през м.декември 2004 г. е издадено учебното помагало “Да намериш работа”. Цялата информация от пособието е качена на CD, за да може успешно да се ползва от студентите със зрителни увреждания.
В началото на 2007 г. беше издаден първият по рода си в България Пътеводител за незрящи студенти. Той е издаден на брайл (с дублирана информация на CD) и е предназначен както за студентите от първи курс и кандидат-студентите, така и за обучаващите се в образователно-квалификационните степени «бакалавър» и «магистър» в УНСС. Пътеводителят е разработен от МЦРК съвместно с четирима незрящи студенти от университета и е реализиран с помощта на Европейската общност, като част от програма «Младеж». Екземпляри от изданието на брайл и на СD ще бъдат раздадени и в двете училища за незрящи в София и Варна, което ще ориентира учениците от горните класове в избора им на висше учебно заведение и специалности. Пътеводителят съдържа информация за мисията, визията, структурата на УНСС, както и данни за учебните такси, държавните изпити, специалностите, общежитията, стипендиите и т.н. в университета.
Преди повече от 2 години по съвместен проект на УНСС и фондация “Хоризонти” в справочния отдел на Университетска библиотека на УНСС бе осигурено едно работно място за незрящи студенти от университета. От страна на фондацията са предоставени персонален компютър, скенер и софтуер, работещ под ДОС – “Jaws”. От страна на УНСС е осигурена сума от 1000 лева, постъпила като целеви финансови средства от социалното министерство, за закупуване на специализиран модерен софтуер.
След преустройството и ремонта на библиотеката през 2005-2006 г. читателското място за студенти със зрителни увреждания бе преместено в залата за свободен достъп (компютърната читалня). Работното място за незрящи студенти е осигурено и със стандартния офис-софтуер, свързано е с Интернет и с електронните каталози на библиотеката, достъпно е в рамките на цялото работно време на библиотеката (от 8.30 до 21.00 часа, а в събота от 8.30 до 16.00 часа). При необходимост от помощ студентите могат да ползват и услугите на системните администратори, отговарящи за цялата компютърна читалня.
Университетската библиотека на УНСС от 2005 г. участва като партньор в междувузовския, междубиблиотечен и международен проект “Достъп до електронна информация за хора с увреждания”.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!