О т десет години канадският Университет на Британска Колумбия (UBC.ca) се опитва чрез изобретателност да опазва околната среда и да спестява енергия, което ще му позволи да се нареди сред най-зелените университети в Северна Америка.
Благодарение на поредица от нововъведения, университетът във Ванкувър, Западна Канада, в който има 66 000 студенти, професори и служители, е спестил 23 млн. долара от енергийната си сметка от 1999 г. насам, обяснява за Франс прес Шарлийн Ийстън, негова служителка.
От 1998 г. тя ръководи служба, в която работят девет души на пълен работен ден и чиято задача е да осигуряват дългосрочното развитие на учебното заведение.
Университетът е намалил с 42% потреблението на вода и е произвел с 1/4 по-малко въглероден диоксид на кв.м, отколкото през 2000 г.
Тази екологична политика привлече вниманието и на Института за фондациите за устойчиво развитие в Кеймбридж, САЩ, който от три години сравнява как се представят най-добри 300 университета в Северна Америка що се отнася до опазването на околната среда.
В доклад на тази организация от 2009 г. Университетът на Британска Колумбия е сред 15-те най-зелени университета на континента и единственият от Канада, който фигурира в този списък.
За да ограничи вредните емисии газове, висшето учебно заведение намали местата за паркиране в кампуса, като в същото време увеличи таксите. Направени бяха много алеи за велосипеди близо до университетския комплекс, а всеки студент е длъжен да си плаща картата за градски транспорт в региона на Ванкувър, защото от 2003 г. това влиза в таксата за обучение.
Абонаментната карта, наречена "Ю-пас", позволява да се намалят емисиите от парникови газове с 16 000 т всяка година.
Усилията, които се полагат за опазване на околната среда, личат и във всички 31 ресторанта на територията на университета, в които по-голямата част от покривките са за еднократна употреба и са биоразложими.
След като се съберат разделно, боклуците се изсипват в контейнер с размерите на камион. В продължение на две седмици микроорганизмите ги разлагат, след което те се складират на открито и отлежават три месеца. Резултатът е по-плодородна почва, която може да служи като тор за многото градини в кампуса.
Тоалетните на C.K. Choi Building, една от първите екологични сгради в света, нямат вода. Течните продукти на отделителната система се просмукват в почвата под сградата, построена през 1996 г., и след като се третират с отпадни води от баните, се използват за напояване на зеленината около сградата. Това нововъведение позволява да се спестят 1000 л вода на ден.
Други икономии идват от ремонта на 288 сгради, завършил през 2007 г. Работниците поставиха казанчета с малък обем, сложиха 43 000 енергоспестяващи крушки и поправиха тръбите на парното.
Университът на Британска Колумбия търси средства, с които да намали още повече емисиите от парникови газове. Заведението се надява да затвори един ден парния си котел, работещ с природен газ и изпускащ в атмосферата 67 000 т парникови газове всяка година.
През следващите години университетът вероятно ще може вече да се топли с геотермална, слънчева енергия или с биомаса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!