М оже ли една легенда да се превърне във визитна картичка на България? Разбира се, щом е за любовта на Орфей и Евридика и е разказана с танц.
И особено, ако разказвачите са танцьорите от ансамбъла "Дрийм денсърс" на "златното момиче" Лили Игнатова.
Уникалният спектакъл "Легендата", който изправи на крака изисканата публика на "Роял Албърт хол" в Лондон и Би Би Си излъчи филм за него, ще се играе в НДК на 20 ноември.
Преработеният "Орфей и Евридика" представя уникалното съчетание на българските фолклорни танци с модерния танц и магията и пластиката на художествената гимнастика.
Целта е с танц и музика да се покаже древната българска култура и традиции, обясняват от екипа.
Легенда за любовта на Орфей и Евридика е преминала през оригиналната хореография на Лили Игнатова и хореографа на Държавен ансамбъл "Пирин" Тодор Бекирски.
Композитор е музикалният директор на националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" Георги Андреев.
В новата версия акомпанира Софийският филхармоничен оркестър с участието на вокалисти и инструменталисти от ансамбъл "Филип Кутев".
В ролята на Орфей и Евридика са Георги Павлов и Ива Тепешанова. Те и всички 22 танцьори са облечени в сценичните костюми, изработени по индивидуален проект на дизайнерката Аля Милушева от "Астела Ателие".
Тоалетите пресъздават любовта, мъката и смъртта, придават блясък и изящество на спектакъла, допълват легендите от древността с моделния стил от бъдещето.
Легендата е разказана в 13 танца, изпълнени под фолклорните напеви от цяла България.
На сцената могат да се видят всички уреди от художествената гимнастика - въже, лента, топка, бухалки и обръч.
Лили Игнатова споделя, че още като състезателка осъзнала силата на изразните средства на художествената гимнастика, като наблюдавала какво впечатление оставя тя у хората.
"Търсихме възможности да представим културното богатство на България по един нетрадиционен и модерен начин. Искахме автентичната българска музика и традиционните фолклорни танци да звучат и да изглеждат модерно", разказва Лили за това как й хрумнала идеята.
Така под вещото й ръководство лентата се превръща в змия, топката в Луната, която момчето подарява на своята любима, а бухалките са "остриетата" на вакханките.
Танцът на змиите е пресъздаден с изключително майсторство и професионализъм. Той се изпълнява в пълна тъмнина и единственото осветление е ултравиолет. По този начин "плясъкът" и "съскането" на лентите-змиите е изключително ефектно.
Движението е толкова реалистично, че кара зрителят да настръхва и се чувства все едно е в центъра на събитията, уверяват от ансамбъла.
Крайният резултат е една феерия от пластика, звук, светлина, щипка магия и много любов... като на Орфей и Евридика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!