1

П рез изминалите седмици светът на науката и технологиите стана свидетел на две събития, които на пръв поглед нямат нищо общо.

Първо, на 8 февруари Nature публикува изследване на учени от Харвард, които успяват да спрат напълно светлинен лъч и по-насетне да го "телепортират" в друга точка на пространството, пренасяйки по този начин информация.

Второ, на 13 февруари канадската фирма D-Wave Systems представи в Музея на компютърните технологии, Калифорния, САЩ, първия "нелабораторен" квантов компютър. Какво общо има между харвардската "магия" и разработката на канадците?

Квантови компютри

Класическият бит, с който се предава информацията в един конвенционален компютър, е или включен, или изключен, т.е. в едно от двете възможни състояния - 1 или 0. В света на безкрайно малкото обаче действат съвсем различни закони и един квантов бит (quantum bit, qubit) може да бъде едновременно и нула, и едно.

Ако заместим цифрите с цветове, излиза, че кубитът е например и син, и червен. Тази двойственост би могла да направи квантовите компютри изключително мощни, защото, докато три класически бита могат да бъдат само в една от осемте възможни комбинации, то три кубита могат да бъдат във всичките осем едновременно. Или казано с други думи, да съхраняват осем пъти повече информация.

С увеличаването на броя квантови битове стремително нарастват и възможностите. Така например 300 кубита могат да бъдат в около 1090 възможни състояния. Десет с 90 нули след него е голямо число или поне вероятно по-голямо от броя атоми в познатата ни Вселена.

Преведено на компютърен език, един квантов компютър вероятно ще е способен да разгадае 40-цифров код за около 12 месеца, което класически компютър няма да направи и за милион години. С квантов компютър ще можем да пресметнем също и една безкрайно сложна задача - да речем, как си взаимодействат няколкото трилиона клетки в кръвта ни.

И светлината стана материя

Ако поведението на квантовия бит ви се струва странно и трудно разбираемо, вижте какво се случва в Харвард. По правило светлината се движи със скорост от приблизително 300 000 км/сек. Ако спре да се движи, би трябвало и да престане да съществува (като светлина) и да се превърне в материя.

"Това е невъзможно", би възкликнал Айнщайн и физиците ще кимнат утвърдително. Ето защо д-р Лин Хау от Харвард многократно е получавала съвети от колеги "да не си губи времето" с подобни експерименти.

Ала противно на познатите природни закони през 2001 г. тя успява да спре изцяло светлинен лъч, използвайки една странна форма на материята - нека я наречем кондензат на Бозе - Айнщайн - представляваща свръхохладен атомен облак.

Родената в Дания д-р Хау не се отказва и в последния си експеримент надминава и най-смелите очаквания (или страхове) на физиката. Първо превръща лъча в материя, "замразявайки" го в атомен облак.

После "телепортира" светлината чрез "материална вълна" (електромагнитно поле) в друг кондензат на Бозе - Айнщайн, пренасяйки по този начин информация от първия във втория.

И най-сетне чрез облъчване с лазер тя "освобождава" лъча и той продължава своя път, достигайки скоростта на светлината за по-малко от секунда.

И какво от това

Да се върнем отново в по-разбираемия свят на стандартните технологии, и по-специално към квантовия компютър на D-Wave Systems. Засега той е твърде малък и слаб, за да извършва пресмятания, които обикновените компютри могат.

Ала именно тук идва заплахата за компютърната индустрия - досега се смяташе, че двете технологии не са конкуренти, защото имат твърде различен алгоритъм на работа и възможности. Полетата на действие на квантовите и стандартните машини не се припокриваха.

Канадската фирма обаче има амбиция нейната разработка да извършва и "стандартни" задачи. И наистина техният компютър вече решава судоку пъзел. Перспективата скоро да бъде създаден компютър, който напомня чашата ни за кафе, ако бъде поставен до сегашния, но е безкрайно по-мощен, смущава всички големи конвенционални играчи на IT пазара от Intel до Microsoft.

Все пак за момента нещата не са толкова революционни за IT индустрията, защото пред квантовите компютри има голяма пречка - кубитите престават да бъдат квантови, когато си взаимодействат. Казано с други думи: те губят способността да бъдат в две състояния едновременно и се превръщат в обикновени (тъпи ;-) битове.

Решения на проблема има: като например да се затвори азотен атом в свръхчист диамант, както докладва екип от германски и австралийски учени в Nature Physics в средата на миналата година. Така създаденият кубит обаче е толкова скъп, а синтезът му - толкова сложен, че никога няма да стигне до пазарно приложение.

Резултатите на д-р Лин Хау и нейния екип, състоящ се само от студент и докторант, обаче създават нови перспективи за решаването на този проблем.

Двата атомни облака от нейния експеримент на практика са в квантово състояние и са потенциални кубити. Те си взаимодействат, т.е. информацията, кодирана в светлинния лъч, е пренесена от единия в другия, без това да повлияе на "квантовата" им природа. И нещо повече - информацията продължава по-нататък пътя си със скоростта на светлината, а това е доста бързо.

Каквото и да стане, изследването на харвардския екип дава надежда за поредица приложения като свръхточни часовници и сензори, неразгадаемо криптиране и ново поколение оптични мрежи.

Ако пък инженерите не успеят да преведат на технологичен език откритието на д-р Лин Хау, то за нея вероятно ще остане удоволствието от получаване от Нобелова награда.

Кой е казал, че ще й я присъдят ли? Ами все още никой, но все пак в Харвард тя е известна като "човекът, който спря светлината, трансформира я в материя, разходи я наоколо и пак я превърна в светлина".

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 1 минута

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 29 минути

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 8 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 9 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 10 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 11 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 11 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 12 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 13 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 13 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 14 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 14 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 14 часа

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 14 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 14 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване