Гераманският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" критикува начина, по който руските власти реагираха на кризата.
"Разбира се, вината е на похитителите - пише вестникът, но допълва: - Хаос, манипулация и провал са нещата, за които политическото и военното ръководство могат да бъдат укорени от скърбящото население."
Изданието нарича реакцията на службите за сигурност "шокираща" и пише, че ръководството се е опитало да контролира ситуацията политически чрез дезинформация.
Под заглавие "В страната на лъжите" сходна е оценката и на "Берлинер цайтунг".
"В Русия това е лоша традиция. Старата система за манипулация е в пълен ход", пише вестникът.
Според "Зюддойче цайтунг" ако не иска да загуби властта си, сега Путин трябва да покаже откритост.
В самата Русия "Комсомолская правда" посочва, че някои анализатори гледат на съботното обръщение на държавния глава като на "акт на политическо покаяние".
Вестникът обаче се пита дали използването на местоимението "ние" в него трябва да се интерпретира като включващо самия Путин и неговия екип или като включващо всички руснаци.
Вестникът подчертава, че във втория случай това би значело да се приписва вина на всички граждани, когато защитата на страната е "отговорност на избраната от народа власт".
"Независимая газета" смята, че правителството трябва да промени начина си на действие, ако иска да обедини народа около себе си.
"Обединението е възможно около правителство, което поне говори на гражданите си по нормален начин, открито, разбираемо и предсказуемо", пише "Независимая газета", но стига до заключение, че това е невъзможно при сегашния кабинет.
Вестникът обяснява трагедията и с присъщата руска характеристика да се прахосва човешкия живот.
"Красная звезда" използва други думи - "безразличие" и "пасивност" - за голяма част от населението: "В първите трагични дни на септември телевизиите ни продължиха да ни залъгват със сапунени сериали, а ресторантите и казината в Москва и други богати градове останаха пълни с клиенти, които си правят веселото."
Унгарският "Непсабадшаг" пък прогнозира, че трагедията в Беслан може да помогне на Джордж Буш да спечели втори мандат като президент на САЩ.
"Американският народ инстинктивно ще почувства, че в свят, където невинни деца стават жертви на многоглавата хидра на тероризма, има нужда от твърда позиция и твърди решения", смята изданието.
Европейските издания в някои държави анализират изборната загуба на социалдемократите на Шрьодер в неделя в Саар.
За "Франкфуртер рундшау" в случая не става дума само за прекъснати връзки на някои социални групи с една определена партия, а за това, че избирателите са загубили надеждите си в политиката като цяло.
"Трябва да се страхуваме, че е неизбежен възходът на старата десница, особено в източните провинции и сред младите", съветва вестникът.
Подобна загриженост изразява и австрийският "Дер Щандарт". Той подчертава, че 11% от избирателите под 25 години и 14% от безработните са гласували за крайнодясната Национална демократична партия. Според изданието всички "демократични" по неговите думи партии трябва да се обърнат към избирателите и да говорят в полза на реформите, защото иначе "Дер Щандарт" прогнозира, че "популистите и крайнодесните екстремисти, които предлагат подобни прости решения, ще се издигнат".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!