Активисти от природозащитната организация "Грийнпийс" поискаха от виновниците за екологичната катастрофа в Унгария да поемат всички разходи по преодоляването на последиците от аварията и по обезщетяването на местните жители, предаде днес ИТАР-ТАСС.
Подразделението на "Грийнпийс" във Виена изразява възмущението от малкия размер на обезщетението, което МАЛ, собственик на авариралия завод "Айкал", възнамерява да предложи на пострадалите.
Компанията предложи 110 хил. евро обезщетения на пострадалите от екологичната катастрофа, в която загинаха четирима души, предаде Франс прес.
Предложената помощ възлиза на около 360 евро на семейство.
110 хиляди евро за всички загинали, ранени и лишени от покрив е не само неприемливо, но и цинично, се казва в декларацията на природозащитниците.
Като се има предвид мащабът на бедствието главните акционери в МАЛ Лайош Толнай и Золтан Бакони, които са сред най-богатите хора в Унгария, трябва да дадат на жертвите на екокатастрофата цялата печалба на своя завод за последните 15 години, настояват от "Грийнпийс".
Според книга за стоте най-богати хора в Унгария Лайош Толнай е на 21-о място с лично богатство от 85 млн. евро, а съдружниците му Бакони и Бела Петруч си поделят 28-о място с по 61 млн. евро.
По последни известни данни МАЛ е имала през 2008 г. оборот от 157 млн. евро и чиста печалба от 715 хил. евро.
По официални данни изливането на токсични материали от хвостохранилището на алуминиевия завод "Айкал" е причинило смъртта на четирима души, а 120 са получили химически изгаряния от различна степен.
Това е най-голямата производствена авария в историята на Унгария, която може да нанесе големи щети на екосистемата в региона, тъй като токсичните отпадъци достигнаха водите на река Дунав, посочва ИТАР-ТАСС.
Причината за аварията още не е изяснена, но компанията е заподозряна, че е складирала прекалено голямо количество токсична кал в хвостохранилището, което не е издържало на натоварването, отбелязва Франс прес.
Снощи Унгария поиска помощ от Европейския съюз за справяне с екологичната катастрофа, която заплашва страната и ред държави по поречието на река Дунав.
Унгарските власти са уведомили, че се нуждаят спешно от 3-5 експерти с голям опит в третирането на токсични утайки, обеззаразяване и справяне с последствията от тежки екологични замърсявания.
Същевременно бе съобшено, че Китай е наложил глоба от 1,4 млн. долара на минното дружество "Зиджин" заради разливане на токсични отпадъци във фабрика за мед.
Властите по опазване на околната среда разпоредиха компанията да почисти замърсяването и да плати глоба от 9,6 млн. юана , която тя се задължава да изплати своевременно.
"Зиджин" е регистрирала общи загуби на стойност 31,9 милиона юана.
През юли отровните отпадъчни води от мината на "Зиджин" в провинция Фуцзян замърси голяма река като уби близо 2000 т. риби. Трима ръководители на компанията бяха задържани, трима чиновници - уволнени, а ръководител на местната администрация ще бъде разследван.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!