П редупреждението на ЕС към Румъния и България, че те трябва да ускорят реформите или тяхното присъединяване към съюза ще бъде отложено с една година, представлява втвърдяване на отношението на ЕС към двете страни, стремящи се към членство, заявиха дипломати от ЕС, цитирани от Ройтерс.
Двете балкански държави бяха предупредени от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и от комисаря по разширяването Оли Рен, че неуспех при изпълнението навреме на дългия списък с ключови реформи ще отложи датата за присъединяване за 2008 година.
Двете страни се борят с ендемична корупция, престъпност и други проблеми след рухването на комунизма през 1989 година. Брюксел се съгласи да ги приеме на 1 януари 2007 г., но с предпазна клауза за едногодишно забавяне, ако бъде сметнато, че те не са готови.
Дипломати от ЕС и анализатори казват, че последните предупреждения дават ясно да се разбере, че умората от разширяването в Европа е направила Европейския съюз по-малко склонен да прощава недостатъците, отколкото преди една година и двете страни са изправени пред трудната задача да убедят Брюксел, че те заслужават да се присъединят.
Съмненията на ЕС за бъдещото разширяване възникнаха след като френските и холандските избиратели отхвърлиха конституцията на ЕС, припомня агенцията.
С Брутен вътрешен продукт на глава от населението, който е една трета от средния в ЕС, Румъния и България формират второто разширяване на съюза на изток.
Рискът от забавяне се увеличава, заяви Огнян Шентов, председател на Центъра за изследване на демокрацията.
Съдейки по ситуацията в ЕС и четейки между редовете (на двете предупреждения), това са много тревожи новини, за съжаление, каза той.
Други анализатори заявиха, че тези предупреждения може би са предназначени като натиск в последния момент върху двете страни, за да приемат редица закони и други мерки преди ключовия доклад на 25 октомври.
ЕС ще оцени напредъка в области, за които вече изпрати на двете страни писма през месец юни. Сред проблематичните области са правосъдието, околната среда, селското стопанство и конкуренцията.
Румъния, която страда от хронична корупция, неефикасни съдилища, примитивно селско стопанство и замърсена околна среда, е бавна в реформите, но 8-месечното центристко правителство изглежда по-решено да извърши реални промени.
България бе хвалена за справянето си с подобни проблеми по-бързо, но седемседмичното патово положение след неубедителните избори забави редица закони, а организираната престъпност остава основен проблем, пише Ройтерс.
Ние все още работим по проектодокладите, но колкото повече се приближаваме, толкова по-малко време има за постигане на това, което не е било постигнато, заяви служител от ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!