Само в Украйна като следствие от най-голямата в света ядрена авария загинаха 4400 души, жертви на взрива, последвалия пожар или лъчева болест. Украинските служби за сигурност публикуваха неотдавна разсекретени документи, от които се вижда, че правилата за безопасност са били нарушавани драстично дълго преди злополучния 26 април 1986 г. и че в III и IV реактор е имало сериозни технически проблеми.
Над 3 млн. жители на Украйна, сред които и 470 000 деца, бяха засегнати от радиацията и предизвикани от нея болести - най-често рак на щитовидната жлеза, левкемия, психически разстройства. Общо 7 млн. души в Беларус, Украйна и Русия понесоха физическите и психическите ефекти на радиацията.
Според експертите сумарното количество радиоактивни материали, попаднали в околната среда след катастрофата в Чернобилската АЕЦ, е близо 50 млн. кюри, което се равнява на последиците от взривяване на 500 атомни бомби като хвърлената над Хирошима през 1945 г.
Близо 70% от радиоактивните вещества попаднаха на територията на Беларус, която пострада най-много. Практически всички нейни жители над 17 години са били изложени на въздействието на радиацията, а почти 23% от територията на бившата съветска република се превърна в зона на радиоактивно замърсяване.
Днес в Беларус и Украйна се правят панихиди и митинги по повод 17-годишнината от трагедията, съобщава още РФИ-България и допълва още по темата с кореспонденцията на Жан-Фредерик Сомон:
"В Украйна ги наричат "спасителите". Те са 800 000 души - пожарникари, технически лица, спасители, които преди 17 години са изпратени по спешност в Чернобил при почти несъществуващи условия за сигурност. Резултатът: 300 000 от тях са жестоко облъчени, 25 000 вече са мъртви, други страдат от здравословни проблеми и е истинско чудо, че още са живи. Украйна обаче изглежда безразлична пред тази драматична ситуация, а общественото мнение мълчи. Миналия уикенд в Киев да изразят солидарността си излязоха едва 2000 души.
Въпреки опасността 6 млн. души продължават да живеят в заразената зона, обхващаща Беларус, Украйна и Русия. Перспективите са обезпокоителни. Според руския министър на атомната енергия бетонният саркофаг, изграден след катастрофата, заплашва да се срути. Чуха се предупреждения за необходимостта спешно да се построи нов. Страните от Г-7 и ЕС създадоха за тази цел фонд на стойност 760 млн. долара. Принципно строителните работи трябва да започнат тази година и да приключат през 2008 г. Дотогава остава само надеждата, че старият саркофаг няма да изиграе лоша шега на всички", коментира френското радио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!