У краинската компания "Нафтогаз" не е в състояние да изпълни исканията на "Газпром" за транзита на 76,6 млн. куб.м газ през газоизмервателната станция "Суджа" за Молдова и Балканите, съобщи ръководителят на компанията Олег Дубина, цитиран от ИТАР-ТАСС.
По думите му газопреносната система работи като единно цяло и ако руските изисквания бъдат изпълнени, няколко региона в Украйна - Луганска, Донецка, Одеска и отчасти Днепропетровска област, може да останат без газ.
Той обаче потвърди, че руският газ е постъпил на границата между двете страни, но по-нататъшното му транзитно подаване за Европа е невъзможно. "Нафтогаз" не е отворил клапите, посочи Дубина пред журналисти в Киев.
Украинската компания се е обърнала към Европейската комисия с молба да съдейства за подписване на техническия протокол с руския газов гигант за възобновяване на транзита на руски газ през територията й.
Според председателя на управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер обаче обясненията на "Нафтогаз" защо руският газ не постъпва в газопронесната мрежа на страната са несъстоятелни, предаде Интерфакс.
Той подчерта, че газоизмервателната станция "Суджа" е станция, от която газът се подава "изключително за експорт".
Вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев каза пред журналисти, че предложените от "Нафтогаз" газостанции "Волуйка" и "Пасаревка" не са пунктове за подаване на газ за износ, а за вътрешно ползване.
Според Медведев само през 2005 г. от украинските хранилища са изчезнали безследно 8 млрд. куб. м руски газ, а Украйна е отклонила незаконно 140 млн. куб. м само от балканското направление.
Александър Медведев добави, че преговорите за доставките на газ за Украйна през 2009 г. още не са възобновени и че съгласно формулата в проекта за договор съгласуваната цена е 450 долара.
Русия се старае да подава най-напред газ за Балканите и Словакия, заяви пък руският премиер Владимир Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС. Президентът на "Газпром" от своя страна също посочи, че компанията подава газ към балканските страни и Словакия, но Украйна не го пропуска в своята газопреносна система. Путин предложи да се изясни дали има проблем в техническото й състояние и дали това пречи за възобновяването на транзита на руски газ.
На пресконференция в Киев украинският президент заяви, че Киев и Москва трябва да намерят вариант за технологично споразумение, който би позволил възобновяването на транзита за Европа и осигуряване на доставките на украински газ в източните области на страната. Той изтъкна, че Украйна вече е подготвила проект за такова технологично споразумение.
Украйна е готова да премине към пазарни отношения в газовата сфера с Русия, заяви днес следобед Юшченко, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Искам да разбера на каква основа се формира цената на газа за Украйна. Изчислявайки цената на газа и неговия транзит, вие не можете да получите сума по-голяма от 205-210 долара за 1000 куб.м", отбеляза той. Според него таксата за транзита през украинска територия условно може да бъде 10 долара за 1000 куб. м на 100 км.
Юшченко подчерта, че е против определянето на цената на газа и неговия транзит от президентите. Според него страните трябва да търсят "здрави икономически аргументи, да сведат до минимум политиката, да дадат думата на експертите и професионалистите".
Украинският президент очаква, че представителите на Европейската комисия ще успеят да разрешат спорните въпроси между Украйна и Русия в газовата сфера.
Ние станахме инициатори на привличането на ЕК като трета страна, за да се осигури ефективен мониторинг за доставката на руски газ и неговият транзит през украинска територия, подчерта той.
Президентът отбеляза, че комисията трябва да изясни какво се е случило между 1 и 7 януари. За възобновяването на транзита е необходимо украинската газопреносна система да се върне в състоянието й към 31 декември 2008 г., посочи Юшченко.
Руският газов гигант "Газпром" днес намекна, че САЩ играят роля в газовата криза, обзела Европа от няколко дни, като влияят на техния украински съюзник, предаде Франс прес.
"Имаме чувството, че цялата музикална комедия в Украйна се ръководи от съвсем друга страна", заяви вицепрезидентът Александър Медведев. Той спомена стратегическото споразумение, подписано през декември от САЩ и Украйна.
На директен въпрос дали Киев действа по заповед на Вашингтон обаче Медведев отговори само, че не е политик, а бизнесмен.
Миналата седмица съветникът на Джордж Буш по националната сигурност Стивън Хадли предупреди, че "една Русия, която продължава да заплашва своите съседи и да манипулира техния достъп до енергия, ще осуети всеки свой стремеж за по-голямо влияние по света".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!