У правлението за федерален резерв (УФР) на САЩ обяви днес, че ще предостави 180 млрд. долара на международните финансови пазари при акция, съгласувана с останалите големи централни банки.

УФР е сключило "суапово" споразумение с Европейската централна банка, Швейцарската национална банка, Банк ъв Ингланд, Банк ъв Джапан и Банк дьо Канада.

Така нареченото суапово споразумение позволява на централните банки да си предоставят взаимно краткосрочни ликвидности, когато една или друга има необходимост от тях, за да стабилизира финансовата система на страната си.

Тази акция, съгласувана от световните централни банки, цели да разсее паниката, която обхвана финансовите пазари по света след фалита на четвъртата инвестиционна банка в САЩ "Лемън Брадърс".

Доларът поскъпна след това съобщение. Щатската валут, която се разменяше за около 1,4370 долара за евро преди новината, поскъпна още преди да се върне на равнище около 1,4340 долара за евро предобед на европейските междубанкови валутни пазари.

Кметът на Ню Йорк милиардерът Майкъл Блумбърг

предупреди снощи, че евентуална "следваща вълна" на финансовата криза може да дойде от чужбина, ако чуждестранните компании спрат да купуват дълга на САЩ.

Кметът милиардер, който направи състояние, създавайки компанията за финансова информация, носеща името му, говори пред журналисти преди да произнесе реч в университета Джорджтаун.

Блумбърг подчерта, че не е ясно кой ще продължи да купува дълга на САЩ, след като финансовите компании се опитват да се справят с кризата в доверието на Уолстрийт. Той се опасява, че кредитната криза в САЩ може да изплаши чуждестранните инвеститори, които досега бяха готови да купуват дълга, който Вашингтон използва, за да поддържа дефицит.

През последните 24 часа кризата обхвана и банките "Морган Стенли" (Morgan Stanley) и "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) - последните две от петте най-големи инвестиционни банки в САЩ, които засега успешно избягват фалит или поглъщане. Вчера акциите на двете компании на Нюйоркската фондова борса поевтиняха съответно с 44 и 26 процента.

Лондонският всекидневник "Файненшъл таймс" съобщи днес, че при сегашната затруднена икономическа ситуация "Морган Стенли" е започнала преговори с някои американски и китайски банки и фондове за продажба на част от бизнеса си.

Британското радио Би Би Си посочи, че светът ще стане свидетел на разпадането на центъра на инвестиционния бизнес - Уолстрийт. Радиото определи сегашните сътресения като "суперкриза".

Най-голямата фондова борса в Москва - РТС,

чиято сесия вчера бе спряна по обед заради кризата в доверието на банковия сектор, днес не отвори навреме, а Фондовата борса ММВБ започна работа в т. нар. режим репо.

Репо борсови сделки на пазара за ценни книжа са сделки, при които временно се прехвърлят акции, като се поема ангажимент за обратното им изкупуване по предварително определена цена.

Търговете на руския фондов пазар ще бъдат възобновени утре. Финансовото министерство е разработило пакет от мерки за гарантиране на стабилността на руския пазар, съобщи финансовият министър Алексей Кудрин в Кремъл на среща с президента Дмитрий Медведев и икономически експерти от правителството.

Сред предлаганите мерки е уреждането на проблема със задълженията на руските банки и възобновяването на търговете на руските борси от утре. Финансовото министерство ще работи и за оказване на подкрепа на ипотечната система.

"Правителството ще намали от 1 октомври и ставките на износните мита на суровия петрол и петролните продукти до 372 долара за тон", допълни
Кудрин.

"Пред руските власти няма по-важна задача от подкрепата на финансовата система в страната. Имаме достатъчно резерви, имаме силна икономика и това гарантира, че няма да има никакъв срив", ", заяви Медведев, чието изказване бе предавано пряко по националната телевизия.

Но днес московският вестник "Независимая газета" под заглавие "Икономиката на Алексей Кудрин води Русия към безизходица" помества остра критична статия за икономическата политика на правителството във
връзка с кризата, която разтърсва икономиката на Русия.

-Скъпа, какво има за вечеря? -Паниран карфиол, салата с рукола, чия и кълнове. -Ако искаш развод просто ми кажи, не така заобиколно.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Историческа възможност: Обезопасяване на химическите оръжия в Сирия

Историческа възможност: Обезопасяване на химическите оръжия в Сирия

Свят Преди 19 минути

"Всички споделяме стремежа към свят, свободен от химически оръжия"

Снимката е илюстративна

🌡️ Рекордна пролетна жега в Русе: 25,8°C на сянка

България Преди 22 минути

Най-високата температура за 12 март от десетилетия насам ☀️

Кирил Петков се отказа от имунитета си по казуса с Йоловски

Кирил Петков се отказа от имунитета си по казуса с Йоловски

България Преди 1 час

Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова

Ферарио Спасов

Осъдиха шофьора, убил Ферарио Спасов

България Преди 1 час

25-годишният Начо Пантелеев от Лясковец получи присъда

Конституционният съд два пъти искал изборните книжа

Конституционният съд два пъти искал изборните книжа

България Преди 1 час

Централната избирателна комисия предоставила на съда с писмо изборните книжа само за част от избирателните секции

Огнището на морбили в САЩ обхваща три щата

Огнището на морбили в САЩ обхваща три щата

Свят Преди 2 часа

„Проблемът е, когато се разпространи в общности, които нямат високи нива на ваксинация“, казва д-р Катрин Троиси

ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване

ЕК: Отделна държава от ЕС няма да може да налага вето над плановете за превъоръжаване

България Преди 2 часа

Това поясни говорител на комисията на пресконференция

Може ли НЗОК да покрие операция за отслабване?

Може ли НЗОК да покрие операция за отслабване?

България Преди 3 часа

Това е един от често задаваните към Касата въпроси

„Винаги съм се чувствал различен“: Бенсън Буун разказа за живота си като мормон

„Винаги съм се чувствал различен“: Бенсън Буун разказа за живота си като мормон

Любопитно Преди 3 часа

„Не искам да бъда част от една религия. Имам собствено мнение“, казва още певецът

След смъртта на арестант в Казанлък: Двама полицаи са привлечени като обвиняеми за убийство

След смъртта на арестант в Казанлък: Двама полицаи са привлечени като обвиняеми за убийство

България Преди 3 часа

Полицейски служители са упражнили насилие спрямо 47-годишен мъж

<p>FT: Армията на Германия се свива и застарява</p>

„Файненшъл таймс“: Армията на Германия се свива и застарява

Свят Преди 3 часа

Ева Хьогел, комисар по въоръжените сили в германския парламент, заяви, че политиците ще трябва да обмислят какво Бундесверът все още може да направи и какво „вече не е възможно“

Обрат в Румъния: Консултантът на Джорджеску се кандидатира за президент

Обрат в Румъния: Консултантът на Джорджеску се кандидатира за президент

Свят Преди 3 часа

“Единственото решение да излезем от хаоса, в който ни хвърлиха, е да се кандидатирам за президент на Румъния", казва Антон Писароглу в TикToк

САЩ: Край на паузата в споделянето на разузнавателни данни с Киев

САЩ: Край на паузата в споделянето на разузнавателни данни с Киев

Свят Преди 3 часа

Това потвърди директорът на американското национално разузнаване Тълси Габард

Най-доброто от „Оскарите“ и световното кино – сега в A1 Видеотека

Най-доброто от „Оскарите“ и световното кино – сега в A1 Видеотека

Технологии Преди 3 часа

Абонатите на A1 Xplore TV могат да се потопят в тези вдъхновяващи разкази, създадени от едни от най-талантливите творци на съвременното кино

ЕК продължава наказателната процедура срещу България

ЕК продължава наказателната процедура срещу България

Свят Преди 3 часа

Според ЕК начина на въвеждане на правилата у нас не отговаря на изискванията