В доклад, озаглавен "Изчезващо царство: Топящата се страна на бялата мечка", WWF предупреждава, че Северният полюс се затопля стремително. В този регион на планетата последствията от климатичните промени ще станат явни в най-скоро време, напомня докладът. През последните 100 години температурата на въздуха на Северния полюс се е покачила с около 5 градуса по Целзий, а между 1978 и 1996 г. арктическият лед се е топял със скорост 3% на десетилетие. През лятото пък ледът става все по-тънък и затруднява лова на тюлени, които са главният източник на месо за белите мечки. Ако през летните месеци мечките не намерят достатъчно храна, те извършват големи преходи, които обаче може да са фатални за бременните женски, опасяват се учените. Намалялото им тегло пък се отразявало върху изхранването на бебетата им.
Природозащитниците цитират прогнози, според които до 2050 г. полярният лед през лятото ще намалее с 60%, а до 2080 г. вече ще изчезва напълно през топлия сезон. Освен от глобалното затопляне, мечките страдат и от замърсяването, което отслабвало имунната им система. Смята се, че белите мечки в дивата природа към момента са около 22 000, а 60% от тях живеят в Канада. Бялата мечка е и емблема на кампанията на WWF против глобалното затопляне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!