У чителската стачка ще продължи и тази седмица, като за четвъртък е планиран поредният национален митинг, съобщава в. "Дневник".
На общи събрания в петък около 80 на сто от училищата са отхвърлили предложението на премиера Сергей Станишен за 650 лева средна заплата за преподавателите към 1 юли догодина, учителите настояват за средна заплата от 650 лева, но за целия сектор, се посочва в публикацията.
"Време е родителите да станат учители", е озаглавен анализ във в. "24 часа" на Константин Вълков от Дарик радио. Някой трябва да преподава на децата, ако учителите не могат, трябва да го направим ние, родителите, смята той.
Според Вълков стачката вече е преминала естествения си пик преди няколко дни и вече започва да дава уродливо значение на самото понятие "стачка".
"Власт и опозиция в бой за просветата" - така в. "Труд" съобщава за предстоящите днес в парламента дебати по поискания от опозицията вот на недоверие към правителството заради политиката в образованието.
Гласуването ще е във вторник. Почти сигурно е, че правителството няма да падне, коментира "Труд".
"Стачка насред вота е мръсна хватка", коментира за в. "Стандарт" председателят на ПГ на "Коалиция за България" Михаил Миков. Учителите тръгнаха да протестират за повишаване на заплащането, но политически сили чрез вота и извънпарламентарни с други действия се опитват да консумират учителския протест за атака срещу кабинета, казва той.
"Днес най-важно е да победи избирателят", заявява пред в. "Труд" Евгений Узунов, секретар на Изпълнителното бюро на БСП и шеф на Централния предизборен щаб на партията.
Стачката на учителите се превърна в обществен и политически фон на цялата предизборна кампания, тя подмени в значителна степен дискусията в обществото и в този смисъл се отразява и на бъдещите изборни резултати, коментира той.
Според Узунов дори и за непредубедения човек съвпадението на стачката с предизборната кампания предизвиква размисъл защо това се прави точно сега.
"Кметовете на поправителен" пише на първа страница в. "Стандарт". Кметският вот в неделя ще бъде най-оспорваният от 10 ноември насам, почти навсякъде победителят ще се определя на балотаж, се посочва в публикацията.
Шанс да бият от раз имат само 13 кандидати в областните центрове, пише вестникът и посочва Бойко Борисов в София, Кирил Йорданов - във Варна, Дора Янкова - Смолян, Минчо Казанджиев - Ловеч, Евгени Желев - Стара Загора, Божидар Йотов - Русе, и Хасан Азис - Кърджали.
Въпреки това нито един от тях още не събира според проучванията 51 на сто от гласовете, уточнява вестникът.
"Мафията си напазарува държавници", е озаглавено интервю с прокурор Бойко Найденов във в. "24 часа". Според него проблемът е, че самите престъпни групировки разполагат с огромен капитал, както и със значителен човешки ресурс, голяма част от който са бивши кадри от органите на МВР или много добри юристи - хора, които са били съдии или прокурори. Те им дават абсолютно професионални съвети и по този начин противостоят на нашите усилия, казва Найденов.
"Грешката от 1990 г. обрече съдебната власт на политическо кадруване", коментира пред в. "Дневник" Стоил Сотиров, председател на Съюза на съдиите.
След като председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главният прокурор се избират от Висшия съдебен съвет, половината от който се избира от политическите сили, нямам никакви съмнения, че този избор ще е политически, посочва той.
Ако можем да се освободим от тази политическа опека, ще е най-хубаво, коментира Сотиров.
Грешката, която беше допусната през 1990 г. при изработването на Конституцията, не може да бъде поправена така леко, затова смятам, че трябва да има генерална промяна на основния закон или да се изработи нов, смята той.
"Армията сключи нови скандални имотни сделки", пише на първа страница в. "Сега". Най-скандалната, според публикацията, е замяната на 4475 кв. м в кв. "Южен парк" срещу осем апартамента с обща квадратура 710 кв. м, финализирана в края на 2005 г.
"Българската икономика цъфти, но чиновниците са много", пише в. "Труд". Тази констатация са направили десни икономисти на кръгла маса, организирана от Институт "Отворено общество".
Ако има увеличение само на учителските заплати, едва ли съществува голяма опасност за икономиката, но ако има удвояване на всички заплати в бюджетния сектор, това ще бъде опасно, цитира "Труд" мнението на Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.
Според Георги Ангелов от "Отворено общество" българският обществен сектор навсякъде е неефективен и има повече военни, болници, чиновници и полицаи, отколкото трябва.
Очаква се българската икономика да отчете ръст от 6.4 на сто през 2007 г., съобщили икономистите от "Индъстри Уоч". Според тях няма рискове от "прегряване на икономиката".
"Влизаме в еврозоната с 1 евро =1.9558 лева", е акцентът, който избира от дискусията в. "Сега".
"Индустрията обвини НЕК в злоупотреба с монопол", съобщава от първа страница в. "Дневник". Вестникът информира, че "Стомана индъстри" е внесла жалба в Комисията за защита на конкуренцията с искане да бъде проверено има ли злоупотреба с господстващо положение. "Радомир метали", както и девненското предприятие "Агрополихим" ще подкрепят жалбата, в "Стомана" са получили уверения за подкрепа и от циментовите заводи, също голям консуматор на електоренергия, се отбелязва в публикацията.
"Време е да искаме още пари за АЕЦ "Козлодуй", е озаглавено интервю във в. "Труд" с еврокомисаря за защита на потребителите Меглена Кунева. Нека да не забравяме, че отсега трябва да решим след началото на 2009 г. искаме ли още пари като компенсации от ЕС за затварянето на реакторите, освен отпуснатите до момента 550 млн. евро, казва тя.
По повод процедурите за нарушение срещу страната ни, за които съобщи Еврокомисията, Кунева коментира, че това наистина е сигнал, който коригира вътрешното поведение на страните, но той не трябва да замества въпроса какво правим със законодателството, след като вече сме го хармонизирали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!