П ървите училищни години са свързани със значителни потенциални промени в здравето на децата. Събирането на едно място на повече хора винаги създава предпоставки за по-лесно разпространение на заболяванията.
Училището се смята за едно от най-опасните места, що се отнася до здравето. От какво всъщност боледуват най-често учениците, обобщава Zdrave.bg.
Едно от най-разпространените заболявания сред малчуганите в школските години е сколиозата, която трудно се открива в начален стадий. Болка се усеща, когато в гръбнака вече са се извършили сериозни изменения.
Симптоми: Детето се прегърбва, едното рамо е по-високо от другото, едната ръка се отклонява от тялото повече от другата, при навеждане се появява гърбица.
Към кого да се обърнем за помощ? Към ортопед.
Нередовното хранене води до гастрит и дуоденит (възпаление на лигавицата на стомаха).
Симптоми: оригване след ядене, гадене, намален или повишен апетит, миризма от устата, стомашни болки след ядене.
Търсете помощ от гастроентеролог.
Ако детето цял ден чете и пише домашни, а след това цяла вечер стои пред телевизора или компютъра, едва ли ще избегне късогледството. Особено застрашени от това са често боледуващите от грип, пневмония и тези, които имат късогледи родители (т.е. генетично обременените).
Симптоми: Детето трудно различава буквите и цифрите на училищната дъска, старае се да седне по-близо до телевизора, доближава предметите близо до очите си, присвива очи, чувства болка в очите и главата, става разсеяно.
Обръщайте се към офталмолог.
Стресът, голямото натоварване в училище, преумората и заседналият начин на живот могат да бъдат причина за ранната поява на повишено кръвно налягане.
Симптоми: нарушен сън, разсеяност, непостоянство.
Обърнете се към терапевт.
Невроциркуларната дистония (нарушение на тонуса на кръвоносните съдове) е заболяване на възрастните, но понякога засяга и децата. Причините за него са голямото натоварване, бързите темпове на живот, конфликтите с учителите и съучениците, кавгите в семейството.
Симптоми: студени пръсти на ръцете и краката, "мраморна" кожа на дланите, по които се появяват бели и червени петънца, разсеяност и раздразнителност, отпадналост, агресивност, безпричинно повишаване на температурата до 37,5 С.
Обръщайте се към невропатолог или психотерапевт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!