Х аплогрупите могат да бъдат описани като разклонения на родословното дърво на човека. Всяка хаплогрупа съответства на ранни човешки миграции към различни континенти или географски райони.
Нашата собствена ДНК съдържа генетична информация, известна като код на живота. Тя е разпределена в информационните пакети, наречени хромозоми, които се намират в клетъчното ядро и затова се обозначава още и като ядрена ДНК.
ДНК има и в митохондриите извън клетъчното ядро (митохондрийна ДНК), която се наследява само по майчина линия посредством яйцеклетката и може да се използва за проследяване на еволюционния процес в далечното минало; мъжкият полов хромозом (Y) също разкрива еволюцията на ДНК у мъжете.
Извличането на ДНК от древни разновидности на човека е трудна работа.
Вкаменелостите често са замърсени с примеси от ДНК на днешни хора, пренесена при пипането им с ръце, чието отделяне от оригиналната, древната ДНК, е трудно.
K е сравнително рядко срещана хаплогрупа сред европейците, но тя има по-висока честота сред обитателите на Южните Алпи, а също и сред населението на север от тях.
Д-р Роло обаче е предпазлив относно надеждността на резултатите, тъй като информацията за разпределението на групите все още е оскъдна.
Учените са открили още, че Йоци е принадлежал към четвъртата подкатегория на групата K1, на която не са се натъквали по-рано.
Това означава, че нашият анализ на митохондрийната ДНК на скелета е по-подробен от повечето от другите анализи на примитивните разновидности на съвременния човек, отбелязва д-р Роло.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!