С помощта на специални химически реакции изследователи принудиха молекули на органичен полупроводник да образуват подреден нанослой за създаване на електронни схеми, съобщава РИА Новости. Технологията е разработена в резултат на сътрудничеството между руски, холандски, германски и австрийски учени и е описана в статия в списание Nature.
„Съществува клас молекули, които при определени условия могат да се събират самостоятелно в полупроводникови слоеве с дебелина една молекула“, - казва Сергей Пономаренко от Института за синтетични полимерни материали. - „В хода на експеримента, подложка с проводници е потопена в разтвор от органичен полупроводник и на нейната повърхност молекулите са се подредили в монослой с дебелина няколко нанометра. Този слой представлява работещ транзистор“.
Учените са успели да решат основния проблем – ниското качество на слоя, за да може той да служи за основен елемент на транзистора. Това е направено с помощта на внимателно изчислен молекулярен дизайн и прецизна „настройка“ на свойствата на молекулите. Този метод според учените ще намали разходите за материали и ще намали себестойността на производството на органична електроника.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!