У чениците от основните училища и гимназиите в страните от Югоизточна Европа скоро ще могат да учат история от учебници, които са подготвени съвместно от експерти и преподаватели от целия регион, съобщава македонският в. "Дневник" (Dnevnik.com.mk).
"Османската империя", "Нациите и държавите в Югоизточна Европа" , "Балканските войни", и "Втората световна война" са заглавията на четирите учебника по история, които бяха представени вчера в Брюксел от Центъра за демокрация и помирение на Балканите със седалище в Солун.
Четирите учебни помагала имат за цел да предоставят допълнителен материал в часовете по история в Албания, Босна, България, Хърватия, Кипър, Гърция, Македония, Румъния, Сърбия и Черна гора заедно с Косово, Словения и Турция.
Става въпрос за исторически събития и периоди, които са общи за всички в Югоизточна Европа
и поради това съответстват на училищните програми във всички страни, обясниха от центъра. Проектът стартира през 1998 г. с американска парична помощ, след което бе спонсориран от Австрия, Норвегия, Швейцария и Великобритания, припомня в. "Дневник".
Миналата година македонските социалисти призоваха родителите "да защитят своите деца от лъжите, които правителството най-брутално разпространява чрез част от своите институции". Проблемът беше, че в учебника за 8-ми клас не се споменават балистите като сътрудници на фашистите по време на Втората световна война.
Преди това гръцкият в. "Катимерини" съобщи за учебно помагало, което съдържа карти на страната, според които части от Македония са под гръцка и българска окупация. Те били поместени в учебник за 7-и клас.
Още през 2001 г. пък Слободан Милошевич бе изхвърлен от новите учебници по история на Югославия, съставени след промените в страната през 2000 г. В главата "Съвременни проблеми на Югославия" в помагалото за 8-и клас се разглежда историята на страната през последните години на миналия век, но не и управлението на бившия държавен глава.
Вълненията след федералните избори през есента на 2000 г. година също не присъстват в учебниците. Според написаното промяната в политическата власт е вследствие на изборите в Югославия през септември и вота в Сърбия през декември, като името на Милошевич дори не се споменава.
Броят на часовете по история в 5-и и 6-и клас остава два седмично,
заяви вчера министърът на образованието и науката Даниел Вълчев. Новата учебна програма предвиждаше те да бъдат намалени на 51 годишно или по 1.5 часа седмично. Тя беше представена на първата национална среща с учители по история на 18 февруари.
Министър Вълчев уточни, че броят на часовете е възстановен заради възражения на преподаватели. Допълнителните часове по история ще се вземат от предвидените часове по музика и по изобразително изкуство, уточни той.
До края на седмицата се очаква Програмата за развитие на училищното образование да бъде подписана от премиера и да бъде внесена за обсъждане в парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!