В ъзрастовата дискриминация е феномен, който съществува из цяла Европа. Във Франция например петдесетина известни личности и асоциации изпратиха открито писмо на HALDE - висшия орган за равенство и за борба с дискриминацията.
Подписалите се заявяват, че наскоро две големи национални проучвания не са взели предвид възрастните хора. Междувременно се появи и специализиран център за наблюдение на възрастовата дискриминация.
През март 2007 институтите NSERM и INED публикуват резултатите от проучване за сексуалното поведение на французите.
Всички, които са участвали в проучването са на възраст под 70 години. През ноември 2007 г. Националната обсерватория на престъпността публикува доклад за домашното насилие, като и тук хората участвали в допитването са на възраст дори под 60 години.
Изследователят по психогеронтология Жером Пелисие поема инициативата за изпращане на открито писмо до HALDE, което обаче предизвиква изненадващата реакция на обсерватория на престъпността.
"Реакцията бе доста особено, тъй като се оправдаха, че са изключили хората над 60 години. Обясниха, че при предишни проучвания, когато са се обръщали към по-възрастните от 60 години е имало такива, за които е било трудно да работят с компютър, а това било необходимо за анкетата", разказва Жером.
Според него е опасно, защото във Франция, голяма част от жертвите на малтретиране са болни или възрастни хора с някакъв недъг.
"Смайващо е, че може да се изключват хора, под претекст че за анкетата се използва инструмент, който не е пригоден за част от населението. Това е повече от кретенско, това е опасно", гневи се той.
Възрастовата дискриминация включва също и трудовата дискриминация, а тук вече не става дума за третата възраст, тъй като Франция е страната, в която хората над 45 години са най-малобройни в предприятията.
Именно за да се ограничат случаите на възрастова дискриминация на трудовия пазар във Великобритания, съществува закон, който урежда този проблем. Законът е в сила от октомври 2006 г. и се вписва в мащабна програма за отдалечаване на пенсионирането до 68 години.
Целта на лейбъристкото правителство е да се обезвреди бомбата със закъснител, каквато е все по-застаряващото население в Обединеното кралство.
Въпреки че се говори много по-малко за нея, възрастовата дискриминация съществува особено в областта на медиите, рекламата или високите технологии, където никак не е хубаво да станеш на 50 години.
Законът от 2006 г. забранява лоши навици от страна на работодателите като уволнение или отказване на обучение и повишение за възрастните служители.
На служителите наближаващи 65-годишна възраст работодателите трябва да връчат уведомително писмо шест месеца преди да пристъпят към пенсиониране.
При назначаване на работа у нас има дискриминация по признака възраст, гласи официалната констатация на Комисията за защита от дискриминация. Жалбите за дискриминация заради възрастта, подадени в Комисията в последно време са се изравнили с жалбите за дискриминация по етнически признак.
Масова практика е при подбора на кандидати за дадена позиция работодателите да предпочитат кандидатите около 30 години. Законът изключва подобна практика, но няма истински контрол.
Доказателство са обявите на работодатели, които изрично посочват горната възрастова граница. Някои от завеждащите отдел "Човешки ресурси" признават, че мениджърите имат предразсъдъци по отношение на определени групи кандидати имайки предвид възрастта или пола.
Така например 45 годишна жена с висше образование, с опит по специалността в компания в чужбина и три езика, няма шанс срещу 31 годишен мъж, който няма нейната квалификация.
Работодателите винаги увъртат като казват, че не става дума за дискриминация, а за техническа грешка или за някакви критерии за подбор.
Специалистите по подбор на персонала не крият, че той в действителност зависи и от нивото на култура в една фирма. Идеята у нас да се въведе анонимност по отношение на възрастта и пола в автобиографиите се посреща противоречиво.
Някои от работодателите изказват мнения, че това създава предпоставки много от младите кандидати да не успеят да си намерят работа. Други са убедени, че знаят какъв трябва да е техния служител и следователно възрастта няма значение за тях.
Освен "Кремиковци" няма работодател, застрашен от глоби за проява на възрастова дискриминация. Но Комисията по дискриминация уважи жалбата на граждани от Пловдив срещу мобилния оператор "Мобилтел", на когото бе наредено да спре старата реклама на услугата "Loop", адресирана за младежи между 14 и 26 години.
Именно самата реклама, а не услугата, предназначена за по-младите потребители бе обект на жалбите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!