З а една година 111 835 европейци - пушачи и непушачи, се съгласиха да си направят проба с тест за въглероден двуокис, за да се установи количеството въглероден оксид в кръвта им.
Става дума за най-мащабната кампания в Европа в това отношение. Инициативата е на Европейската комисия в рамките на кампания за живот без тютюнев дим.
Резултатите показват, че независимо дали са пушачи или не, европейците са повече отровени от цигарения дим, отколкото от замърсения въздух.
Бертран Дуйценберг е президент на френския клон на организация за превенция срещу тютюнопушенето. Според него е очевидно колкото повече се пуши, толкова повече е нивото на отровите в кръвта.
Преминавайки границата от 5 цигари,
човек преминава и границата на отравяне, причинено от замърсяването в градовете. Често това завишение се равнява на десет пъти.
Освен това има значение какво се пуши. Ако е канабис, замърсяването е повече в сравнение с цигарите. Един джойнт трови повече от една цигара. Още повече е отровата от наргиле.
Непушачи, прекарали повече от 12 часа в опушено помещение също прекрачват допустимите норми на замърсяване, все едно че самите те са изпушили 5-6 цигари през деня.
Същото изследване показва, че в страните, предприели строги мерки срещу пушенето, белите дробове на непушачите са по-чисти.
Най-добрите резултати в борбата с тютюнопушенето регистрира Ирландия, следвана от Финландия, Дания, Великобритания и Франция. В дъното на тази класация са Гърция и Австрия.
Австрийците все още смятат цигарите като символ на свободата и модерността. Страната прилича на гигантски пепелник, където на всички обществени места много се пуши... и се пие.
По улиците се срещат продавачи на цигари, чийто цени не подскочиха както в Европа. На работа също може да се пуши. Специални места за непушачи, независимо къде, просто не съществуват.
Дори и там, където все пак цигарите не са разрешени, като болници и музеи, нарушителите не се наказват. И в крайна сметка изглежда, че европейските директиви са спрели до границите на Австрия.
Причините за това се крият във факта, че страната произвежда много цигари. Националната компания "Аустрия табак" е пълен монополист.
Българите са едни от най-пристрастените пушачи в Европа
Тютюпушенето не само че не намалява, а се увеличава. Новите пушачи са основно тинейджъри.
Повечето пушат не защото им харесва, а защото пушенето е начин за социално общуване, стил на живот. В една компания от пушачи непушачите рискуват да бъдат аутсайдери.
Мнозина твърдят, че пушенето им действа успокоително срещу ежедневния стрес.
Наредбите срещу тютюнопушене висят безполезно по стените просто защото никой не им обръща внимание и не се съобразява с тях.
Българите упорито продължават да отричат вредата от цигарения дим. Дори нещо повече - наблюдава се тютюнева агресия.
Мъжете пушат стабилно, кръгът на пушачите сред жените нараства застрашително. А основната причина за рака на белия дроб, исхемичната болест на сърцето, други сърдечно съдови заболявания, са цигарите.
Парадоксалната реакция на пушещите е, че те не се поддават на внушенията за вредата, защото
не приемат никакви съвети за стила си на живот
Това до голяма степен се отнася до общото отношение към обкръжаваща среда и начина на живот като цяло. Затова малко са хората в България, които настояват за спазване на допустимите здравни норми, за да може да се живее нормално.
Не е за пренебрегване още един факт. Към тютюневото замърсяване се прибавя и силното замърсяване на въздуха с опасна концентрация на прах и изгорели газове от колите.
По последни данни
въздухът у нас е над 1,5 пъти по-замърсен
от този, който дишат европейците в останалите страни членки на ЕС.
По концентрация на азотен диоксид България е трета сред 142 държави, със 111 милиграма на кубичен метър. По концентрация на серен диоксид страната ни е десета като българските показатели са 2 пъти по-високи, отколкото в съседните страни Гърция и Румъния.
Децата, възрастните и хронично болните от белодробни заболявания, грип или астма са особено чувствителни към замърсения въздух.
Мръсният въздух става основна причина за високия процент белодробни заболявания у нас.
Най-много заболели от замърсения въздух има в Бургас. Поне 3% от всички смъртни случаи годишно са от болести на дихателната система. Регистрираните у нас болни от астма са 300 000.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!