Б анките ще повишават не толкова лихвените проценти, колкото таксите. Това твърди в интервю за в. "Пари" Петър Петров, финанов консултант в първото небанково специализирано дружество за ипотечнокредитиране "Кредитекс", където работи от 2004 г.
Повод за интервюто са получените информации от някои банки, че ще вдигат лихвите, тъй като от 1 септември Българка народна банка (БНБ) изисква заделяне на по-големи резерви. Ето и пълното интервю:
Очаквате ли банките да вдигнат лихвите по кредитите във връзка с увеличаването на минималните задължителни резерви?
Не очаквам да се променят толкова лихвените проценти, колкото всички такси, свързани с разглеждане, отпускане, одобрение, обслужване и преструктуриране на кредитите. Това, което ще направят банките, е да променят таксите поради една много проста психологическа причина.
Все още в България очакванията на потенциалните кредитополучатели е да чуят каква е лихвата, а не да гледат на кредита като на нещо, състоящо се от много компоненти. Пита се каква е лихвата, а не каква е цената на кредита.
Ясно е, че трябва да се отделят резерви, че те трябва да бъдат за сметка на печалбата, но заради психологическия момент с покачването на лихви към 90% от банките ще пристъпят към покачване на такси и комисиони.
Значи пак ще има поскъпване на кредитите, но то няма да бъде толкова явно?
Има голямо очакване от година, година и половина насам, което е още по-силно от началото на тази година, че лихвите трябва да падат, след като вече сме член на ЕС. Всеки си казва, че лихвите въобще не са европейски, а са поне с 2 пункта по-високи.
Как ще обясните факта, че Първа инвестиционна банка (ПИБ) официално обяви, че вдига лихвите?
В това отношение ПИБ винаги е била много коректна банка. Когато миналата година излезе законът за финансовите институции, имаше текст, че при всяко неплащане от клиента банката има право да направи кредита изискуем. ПИБ беше първата, която обяви, че няма да правят кредитите изискуеми, а ще се мъчат да преструктират всички кредити, които могат да бъдат преструктурирани.
Това даде много голям ефект и привлече допълнителни клиенти, защото хората знаеха, че няма да им се случат най-лошите неща при забавяне на вноска от два дни например. Те няма да им се случат и на други места, ако партньорите им са доброжелателни и добронамерени.
Как да постъпват хората, които искат да теглят заем?
При всички положения клиентите на кредитиращите институции трябва да се интересуват от всички компоненти, които се включват в един кредит, още от самото начало - от разглеждането на документите до момента на евентуалното предплащане или преструктуриране.
Опитът на "Кредитекс" показва, че почти няма кредит, който на определен етап в развитие на бизнеса да не се налага да се преструктурира. Бизнесът се развива, клиентът се нуждае от по-голямо финансиране, то в много от случаите е свързано с по-дълъг срок, промяна на гратисни периоди, понякога е свързано с нов бизнес, който изисква и погасителни планове с определена сезонност.
Така че задължително е за всички клиенти да питат и за най-малките подробности. Както казва поговорката - "Дяволът се крие в детайлите".
Според вас мерките на БНБ за намаляване на ръста на кредитирането ще имат ли ефект?
Не мисля. По-скоро биха се отразили върху намаляването на лошите кредити и това се забелязва от началото на тази година. Но върху ръста на кредитирането няма как да се случи по една много проста причина - ние сме икономика, която има ръст от няколко години насам, и то сериозен, спрямо европейските икономики. А за да се поддържа той, трябва да има кредитиране. Бизнесът в България в момента се развива.
Какво друго ще предприемат банките заради мерките на БНБ?
Основната мярка, която със сигурност ще бъде предприета от всички кредитиращи институции, е по-детайлен анализ на риска за всеки кредитополучател.
Изплащащият и кандидатът за заем вероятно вече са разбрали, че ипотечният кредит не е само сума, срок и лихва. Освен всички необходими документи за да даде парите банката, изисква и да се заплатят определени такси, обясняват и от "Моите пари".