Щ е обезлюдят ли цигарите обществените места в Европа? Във Франция вече е забранено да се пуши в баровете, ресторантите, дискотеките и казината. Това е трудно за преглъщане от собствениците на заведения.
Затова през последните месеци Националният комитет против респираторните заболявания организира в стотина барове и ресторанти във Франция срещи с т.нар. табаколози, които да подготвят клиентите да откажат цигарите.
Най-често срещаните реакции изразяват недоволство. Някои клиенти дори открито
заявяват, че ще продължат да пушат - въпреки забраната
Нямат право да ни налагат такова нещо, жестоко е, това си е чиста диктатура, чуват се такива коментари
Реакциите на пушачите към табаколозите отиват още по-далеч. Мисля, че табаколозите са като проститутките и свещениците, между тях сигурно има и свестни, заявява един от пушещите.
Една от стратегиите за отказване от вредния навик е пристрастените да изпушат само 1/3 от цигарата и да изхвърлят останалите 2/3.
Според собственици на заведения, 30% от 600 кафенета в голям град, които работят през деня, ще фалират.
Шефовете ще трябва да отпускат допълнително време на служителите си да пушат. Според тях е глупаво да се смята, че човекът може да бъде дресиран или отказан така лесно от пушенето.
В друга европейска страна - Швейцария, само в кантона Теса пушенето е забранено повсеместно. В останалите области още е възможно да се пуши в обособените помещения в заведенията.
В тази връзка лобитата против цигарите от година настояват непушачите да носят специални значки. Те съдържат своеобразен тест, който отчита колко дим поглъщат пасивните пушачи.
В лаборатория даже може да се изчисли на колко цигари се равнява той. Според отчетено,
някои непушачи са "изпушвали" по 2 кутии цигари
на ден само докато са били на дискотека.
И по драстичен случай - детето на родители-пушачи ежедневно гълта дим равен на 5 изпушени цигари.
Досега в Швейцария 3000 души са се съгласили да носят специалните значки. От 26 швейцарски кантона само 4 са забранили да се пуши в заведения.
В страна, където двама от трима умират от пасивно пушене, държавата не остава безучастна - от тази година върху кутиите цигари ще има ужасяващи снимки на съсипани от цигарите зъби, на болни бели дробове или дори на трупове.
Целта е една - пушачите да откажат цигарите.
На фона на мерките срещу пушенето в цяла Европа, България се оказва Мека за пушачите. Не само че не намаляват, пушачите у нас се увеличават. Страната ни е сред водещите в света по употреба на цигари.
Засилва се негативната тенденция възрастта на хората, които пропушват, да намалява. Все повече жени припалват цигара.
Приетият закон за ограничаване на тютюнопушенeто и Националната програма против тютюнопушенето до 2010 г. изглежда са само на хартия.
Административните мерки видимо не са ефективни. За справяне с проблемите, свързана с тютюнопушенето, правителството имаше идея от началото на настоящата 2008 г. да последва примера на редица европейски страни и да забрани тотално пушенето на обществени места, включително
като се премахнат местата за пушачи
Националната програма също предвижда въвеждане на строгите мерки, но конкретна дата не се посочва.
В момента много малко са обществените места, където стриктно се спазва забраната да не се пуши. Надписите против пушенето висят сякаш никой не ги забелязва.
Дори в единствения ден от годината - 31 май, обявен за ден без тютюнев дим, пушачите у нас не спират да "димят". В много фирми цигари се палят на самото работно място, защото пушачите не зачитат по никакъв начин правата на непушачите.
Лошото е, че у нас проблемите се решават половинчато и резултатите също са половинчати. Например в повечето заведения нещата са уредени само с табелки по масите "пушачи", "непушачи", но в полза на бизнеса и на пушачите.
Само на по-представителни места има отделна зала за непушачи. От българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация възразяват срещу драстични мерки и смятат, че България като страна членка на ЕС би могла да въведе тотална забрана на цигарите в последния момент - през 2010 г.
Все пак в ход отново са ценовите мерки,
гласувани от парламента.
Увеличаването на цените на цигарите с около 60 ст., засяга масово пушените евтини български марки. Повтаря се една позната практика - скъпите цигари поевтиняват, евтините поскъпват. А пушачите едва ли ще се откажат от своя навик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!