В сички европейски страни са изправени пред един и същия проблем - как да увеличат сумите, отпускани за висшето образование, без да се използва държавният бюджет.
Във Франция, където обществените разходи за студент на година са много ниски - 7000 евро, вече започват да мислят за
увеличаване на таксите в зависимост от възможностите на студентите
В Германия държавните университети изоставиха миналата година принципа за безплатно обучение и в момента студентските такси достигат до 500 евро за тримесечие.
В резултат на това 350 хил. студенти предпочетоха да прекъснат обучението си.
Същото се наблюдава и в Австрия, където университетските такси достигнаха 363 евро за тримесечие и тази учебна година се записаха 30 хил. души по-малко.
Останалите се опитват да продължават напред, съчетавайки ученето с почасова работа.
Паскал Хартман, студент по право във Виена, споделя , че работи като охранител в музей, понякога дори през уикендите и това създава известни трудности.
"Родителите ми плащат част от наема, но за останалото трябва сам да се погрижа. Аз уча право, а учебниците по тази дисциплина са доста скъпи и просто не знам как ще се оправям", чуди се Паскал.
80% от студентите в Австрия работят, за да се издържат. Новият премиер Алфред Гузенбауер беше обещал, че ще отмени въведените от предишното правителство университетски такси, но така и не успя да спази предизборното си обещание.
За да могат и най-бедните студенти да финансират образованието си, той им предложи да преподават по 60 часа на тримесечие в училищата, срещу което ще получат напълно безплатно образование.
Предложението обаче веднага предизвика остри реакции, тъй като на студентите всъщност ще бъдат плащано по-малко от минималната работна заплата.
Още в началото на 90-те години във Великобритания
бяха въведени заеми за финансиране на студентите
Тези заеми са повече от полезни след последното увеличение, което вдигна университетските такси до 4400 евро на година.
В Испания правителството също обяви въвеждането на студентски заеми, тъй като висшето образование е скъпо и не е по джоба на всеки.
Цената за година варира между 500 и 1000 евро за държавните университети, без таксите за записване, и между 5 хил. и 12 хил. в частния сектор.
Сред най-скъпите по традиция са реномираните търговски специалности. Високите разходи са основната причина младите испанци да живеят дълго време с родителите си, тъй като е скъпо да си намерят самостоятелно жилище.
Наскоро правителството отпусна 300 млн. евро за построяването на малки апартаменти за студентите. Те ще могат да живеят в тях за срок до пет години и срещу наем от 75 до 200 евро на месец.
Испанските студенти обаче се опасяват от създаването на общо европейско университетско пространство, което според тях ще доведе до
допълнително оскъпяване на висшето образование
Много български студенти работят, за да следват. От догодина университетите у нас сами ще определят таксите за платено обучение, което поставя още по-сериозно въпроса за самофинансиране на следването от страна на студентите.
Въпреки уверенията на министъра на образованието, че таксите ще бъдат в рамките на изискванията на закона, се очаква
значителен скок на семестриалните такси
за учебната 2007/2008 година.
Контрааргумент на подобни очакванията е фактът, че много от европейските университети свалиха таксите за български студенти, прилагайки правилото за равен достъп до образование след реалното еврочленство на България.
Следвайки този принцип, Пловдивският университет вече изравни таксите за български и чуждестранни студенти от страните членки на ЕС.
Погледнато пазарно по-високи такси би означавало изисквания за по-качествено образование и стимул за студентите да инвестират в бъдещето си.
Предполага се, че ще има студенти, които ще предпочетат европейските вузове пред българските и ще заложат на кредитната схема на финансиране на обучението си в чужбина.
Заемите за следване до момента не са особено популярни. Търсенето от страна на самите студенти не е активно, въпреки че има студенти, които казват, че са
теглили кредит и това ги стимулира да учат
Повечето банки предлагат кредит за обучение като вид потребителски кредит, изисквайки родителите да бъдат съдлъжници и техните заплати да се превеждат по сметки при тях.
Всяка банка има своите изисквания и облекчения, но условията са сходни. За следване в чужбина предложението на повечето банките е издаване на кредитна карта "Виза" с лимит 2 500 евро.
Промените с таксите със сигурност ще доведат до промени в политиката на банките спрямо студентското кредитиране и студентите ще станат привлекателен сегмент за тях.
Доказателство за това са промоционалните кредитни кампании, които стартираха от началото на този месец, и то при преференциални условия.
Отпусканите пари могат да бъдат използвани за семестриални такси, за месечна издръжка, за участие в обменни програми на студенти или стаж в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!