Б ългария е на предпоследно място в Европейския съюз по дял на фирмите, които предлагат продължаващо обучение на служителите си. Мениджърите определят тази дейност като много скъпа.
Този факт е обезпокоителен на фона на нарастващия недостиг на специалисти, каза Кристиян Гайзелман, специалист по въпросите на ученето през целия живот, цитиран от econ.bg.
Консултантската компания "Заедно" представи данни от проучвания на Националния статистически институт и Европейския център за развитие на професионалното обучение.
В България 29% от фирмите са организирали обучения за служителите си, докато средният процент за Европа е 60. С най-добри показатели е Великобритания, където 90% от предприятията дават някакъв вид продължаващо обучение.
България е на предпоследно място и по служители, които участват в обучения. У нас само 15% от персонала е посещавал курсове.
Средно за ЕС делът е 33%, като най-висок е този показател в Швеция ? 46% и Дания ? 35%.
България е на 25 място от 27-те държави членки на ЕС по разходите, които предприятията отделят за обучение от общите разходи за труд. Българските компании дават 1.1% от общите разходи за работна заплата за организиране на курсове и обучение.
Най-активни в обучението на служителите си са фирмите с над 250 служители. За България делът им е 23%, а общо за ЕС е 41%.
12% от предприятията с персонал между 50 и 250 души са организирали фирмено обучение, а за фирмите с между 10 и 50 служители този дял е 6%.
У нас се инвестира в продължителното и скъпо търсене на готови кадри, вместо да се развиват хората във фирмата. 77% от предприятията предпочитат да наемат хора, които притежават необходимите умения и знания.
Резултатите от публикацията на Националния статистически институт сочат още, че българските мениджъри както в обществения, така и в частния сектор, като цяло не планират да обучават своите служители и това е видно от факта, че 79.2% от наблюдаваните фирми у нас не са разработили годишен бюджет, който осигурява професионално обучение на служителите.
Това е много обезпокоително, тъй като по този показател сме на предпоследно място в Европа, коментира експерт-консултантът Драгомира Шулева.
Като основна причина да не организират курсове, фирмите посочват, че заетите служители отговарят на текущите нужди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!