П ревенцията на затлъстяването явно не се оказва особено ефективна. По последни данни над 200 млн. европейци страдат от сериозни проблеми с наднорменото тегло.
Още по-тревожно е, че народи като гърците, малтийците и жителите на Сицилия, известни до скоро с благотворната средиземноморска диета, също са засегнати от проблема с наднорменото тегло.
В редица доклади на Световната здравна организация (СЗО) Малта застава на деликатното първо място, пред САЩ. Като основна причина се посочва
заседналия живот и качеството на храната
Цифрите са красноречиви: 75% от малтийците страдат от наднормено тегло, а повече от 10% са болни от диабет.
Тенденцията е тревожна и наскоро малтийският министър на земеделието посъветва съгражданите си да консумират малтийска храна и да се придържат строго към средиземноморската диета.
Според диетолозите обаче Малта никога не е имала типично средиземноморска кухня, тъй като основна част в ежедневното меню заемат свинското месо, мазнините и сладките лакомства.
Още няколко цифри затвърждават тревогите - едно от всеки пет деца в Европа страда от наднормено тегло или затлъстяване, а тази тенденция нараства с 2% всяка година.
Латвия бе сред първите страни, които
забраниха газираните напитки в училищата
Примерът й бе последван от много европейски държави, включително и Франция.
Случаите на латвийчета с наднормено тегло все още са малко, но правителството реши да заложи на предпазливостта, тъй като се наблюдава увеличаване на случаите на деца с нарушения в стомашно-чревния тракт.
Освен газираните напитки в латвийските училища бяха забранени всякакви шоколадови десерти и чипсове. Това не е всичко, тъй като забранени за предлагане на учениците от всички класове са продуктите, съдържащи оцветители, изкуствени аромати и кофеин.
От министерството на здравето, което стои зад тази инициатива, заявиха, че децата трябва да се хранят и живеят здравословно - нещо от което най-доволни се оказват родителите.
Преподавателите трябва да правят забележки на учениците, донесли в чантите си газираните напитки от павилионите край училището.
Единственият високопоставен, който се обяви против тези мерки бе бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт, която в момента работи за "Кока Кола".
Тя се обърна към президентката на Латвия, за да поиска отмяната на ограниченията, тъй като "Кока Кола" участва в програмата на ЕС за ограничаване на затлъстяването.
Промяна обаче не е настъпила и в момента в латвийските училища се продават само плодови сокове и мляко.
Затлъстяването става все по-сериозен проблем в България.
В групата с наднормено тегло се оказват
40% от възрастните у нас и 20% от децата
Според лекарите децата не наследяват затлъстяването, а само склонността към него. Хранителният и двигателният им режим определят до голяма степен дали ще бъдат с нормално тегло или дебели. А хранителните и двигателните навици се усвояват в семейството.
Хората у нас се хранят лошо.
Предпочитат мазните храни, тлъстите меса, солените туршии, тестените изделия и газираните напитки. Наред с това се консумират все повече полуфабрикати.
Като цяло е занижена и физическата активност. Дълго се стои пред компютъра, пред телевизора, някои хора почти не слизат от колите си.
Мнозина опитват да намалят показанията на кантара със строги диети, но по-скоро губят течности и мускули, отколкото мазнини.
Рискова група се оказват децата. Подрастващите стават все по-тежки. Затова в изпълнение на глобалната стратегия на СЗО, страната ни работи по реализацията на
национален план "Храни и хранене"
В края на ноември се проведе седмица за борба със затлъстяването. Проявите, които съпътстваха седмицата, бяха съсредоточени в дискутиране на диагностиката и лечението на затлъстяването, производството на храни, програми за профилактика, както и подобряване на условията за масов спорт.
Инициативите, които се предвиждат, имат за приоритет децата. Трябва стане задължително предлагането на плодове в училищните бюфети.
Училищните лекари трябва да могат да разработват индивидуален диетичен режим при необходимост.
Една от компаниите, производителки на млечни продукти, стартира образователна кампания за усвояване на здравословни навици на хранене.
В часовете на класа със специален урок-спектакъл близо 4200 ученици в цялата страна се запознаха със основите на здравословното хранене.
Децата получиха и образователни брошури за родителите си по темата "здраве и хранене".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!