Н овото лице на науката в България ще се издирва чрез конкурса са комуникатори на науката "Лаборатория за слава" (FameLab.org). Той се организира по модел на едноименния британски конкурс и регистрацията за него у нас вече започна.
"Лаборатория за слава" ще се проведе през март. Българският победител заедно с другите осем финалисти от Югоизточна Европа ще присъстват на Фестивала за наука в Челтнъм (Cheltenham Science Festival), Великобритания, през юни, когато е и британския конкурс.
От тази година научното състезание за първи път ще се проведе и извън острова в девет източноевропейски държави посредством мрежата на Британския съвет.
Целта на конкурса е да насърчи младите учени да вдъхновяват и въодушевят общественото въображение с вижданията си за науката на XXI век.
Първият кръг у нас започва на 4 март (неделя) от 11 ч. в Учебния театър на НАТФИЗ.
Моделът е познат от предавания като "Поп айдъл". Участниците разполагат само с три минути да впечатлят със знанията и уменията си експертното жури. Най-добрите продължават до финала.
"Изпитващите" ще търсят интересно поднесени и интригуващи теми, които участниците да могат представят на достъпен език, забавно, разбираемо и атрактивно, но без компромис с научната достоверност, пред разнородна и неспециализирана аудитория.
Според изискванията на конкурса новите лица на науката трябва да бъдат много добри "комуникатори".
На предварителния кръг ще бъдат обявени 10 финалисти, които ще продължат на финала на 29 март, когато всеки от тях ще се представи в рамките на пет минути, но задължително с различна тема от първата си презентация.
Журито ще задава въпроси на кандидатите след тяхното представяне и ще споделя своите впечатления. То ще се състои от седем водещи личности в българската наука и медии. Техните имена ще бъдат обявени по-късно. Публиката пък ще избере собствената си "звезда".
Всички явили се на предварителния кръг ще получат сертификати за участие. Десетте финалисти ще участват в майсторски клас по комуникация на науката на 16 и 17 март. В рамките на два дни, заедно с британски и български преподаватели, те ще подобрят своите учения за представяне пред публиката и медиите.
За победителят и двамата подгласници освен участие във Фестивала за наука в Челтнъм, са предвидени и материални награди (преносим компютър, i-pod, дигитален фотоапарат).
Ще има и награда на публиката, а групата за комуникация на науката ще определи победител, който ще спечели представяне на Café Scientifique по избрана от него/нея тема.
Повече подробности за конкурса и регистрацията за него можете да получите в научния сайт Green.Democrit.com и на сайта на Британския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!