К ризите с болестта луда крава, диоксина или салмонелозата са само потвърждение на убеждението, че сигурността на храните трябва да е приоритет на европейското сътрудничество.
Трябва да се спомене съществуването на мрежата "Алерт", която координира всички компетентни органи в случай на кризи.
Благодарение на хармонизацията, влязла в сила на 1 януари 2006 г., критериите за това дали една храна е добра за консумация са еднакви.
Въпреки това е невъзможно да бъдат избегнати нарушенията. Така например в хладилни складове в Германия бяха засечени десетки тонове развалено месо.
Месото е било предназначено за веригите за бързо хранене -
за приготвяне на дюнери.
Този случай алармира отговорните за санитарния контрол. Всички са единодушни, че са нужни двойно повече усилия в това отношение.
Партис Кювие от Дойче Веле проследи един работен ден на санитарен инспектор. В конкретния случай е проверяван е Арамжид Гуман, собственик на индийски ресторант, открит наскоро в студентския квартал на Кьолн.
Проверката е изненадваща. Вниманието на инспектора Бернт Щум бе привлечено първо от факта, че хладилникът е прекалено топъл:
"10 градуса е твърде високо за съхранението на месо, за това са нужни не повече от 7 градуса. Още по-добре е да е 5-6 градуса. Разбирате ли?"
"Нямах никаква представа, не знаех каква е подходящата температура. Не умея много добре да настройвам хладилниците.", получава в отговор той.
Щум е един от 2300-те инспектори на санитарните служби в Германия. Той е натоварен с контрола на ресторантите, пазарите, хранителните магазини и хладилните депа.
След откриването на десетки тонове развалено месо в цялата страна инспекторите естествено имат много работа. Средно един инспектор контролира между 700 и 800 предприятия годишно.
Това е твърде много. Миналата година се е наложило да бъдат затворени 136 обекта,
което прави по един на всеки два дни
Санитарната проверка в индийския ресторант продължава 20 минути. На тръгване Щум отбелязва в преносимия си компютър констатираните недостатъци.
Той предупреждава, че скоро отново ще направи изненадваща проверка. Съдържателят твърди, че инспекцията е била полезна за него, защото сега знае как да подобри обслужването, от което ще останат доволни клиентите му.
Щум упражнява професията си от 25 години. Естествено е да го познават. Именно заради това той
променя сектора, който инспектира, на всеки две години
Негово лично правило е никога да не прави частни посещения на инспектираните от него места.
В Гърция смятат, че са положили доста усилия по отношение на санитарния контрол. През 2001 г. в страната е създаден единен орган за инспекция.
Основната идея е била да се избегнат неприятни изненади по време на Олимпийските игри в Атина през август 2004 г. Конкретната причина е хранително натравяне на германски спортисти, пристигнали на подготовка в Гърция една година преди Олимпиадата.
Само че в прекаленото си старание санитарните инспектори превръщат всяко открито нарушение в истински скандал. Последният датира средата на септември.
Тогава в Атина бяха открити повече от половин тон развалени продукти или храни със съмнително качество в хотелите или в супермаркетите. Аферата стига чак до съда. 347 хил. евро глоби са наложени на 18 предприятия.
В последния си доклад Европейската комисия е предвидила мерки за
противодействие на рисковете в областта на безопасността на храните.
Така храните, тяхното качество и безопасност остават за България
в т.нар. "червена зона".
До края на годината всички предприятия от хранително-вкусовата промишленост трябва да въведат системата "Хасеп".
Тя осигурява по-висока степен на контрол и изисква да се следят непрекъснато всички критични точки във всяко предприятие.
От началото на 2004 г.
заради нарушения са затворени над 50 мандри
По отношение на качеството например на суровото мляко и системите за контрол все още се изискват големи усилия, за да се подобри настоящата ситуация.
Предоставени са преходни мерки до декември 2009 г. за 80 български млекопреработващи предприятия, на които е позволено да произвеждат мляко, което не отговаря на изискванията на ЕС и 20 предприятия, чийто продукт отговаря на европейските стандарти.
По-трудно се променя положението в магазинната мрежа и заведенията.
Служителите на санитарния контрол непрекъснато констатират
занижена хигиена в заведенията за обществено хранене
Не са редки случаите в магазините да се предлагат стоки с изтекъл срок на годност. В желанието си да предлагат голям асортимент някои малки магазини излагат на непрекъснат риск клиентите си, защото възможностите им за съхранение на продуктите са малки.
Неведнъж или два пъти те са глобявани, но собствениците им предпочитат да плащат и да продължават работа по същия начин, оплаква се столичен санитарен инспектор.
Има случаи на
заплашени със саморазправа проверители
Затова остава безпокойството, че заразени продукти могат да достигнат до купувачите и да навредят на здравето им.
Не е необходимо да си специалист, за да видиш колко павилиони, каравани, щандове за сандвичи, не спазват елементарна хигиена.
Обектите са много и непрекъснато техният брой се увеличава.
Инспекторите работят и по сигнали. Ако има сигнал за некачествен продукт или храни със съмнителни качества, те извършват проверка още същия ден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!