В продължение на дълго време социалните завоевания позволяваха между другото да се сваля постепенно възрастта за пенсиониране и хората получаваха заслужена почивка след години на работа.
По-късно обаче настъпи криза и именно най-възрастните се оказваха принудени да излизат предсрочно в пенсия.
Днес в повечето европейски страни възрастните служители са
под постоянна заплаха от съкращения
Изключение от това правило представлява Финландия, където бе извършено нещо като малка културна революция. В момента работещите на възраст над 55 години се възприемат като ценни специалисти с богат опит.
Финландия е изправена пред проблем със застаряването на активното население и до 2020 г. се очаква всеки пети финландец да престане да работи.
62-годишният Аолис Куика е работил в продължение на 30 години по тежки строежи, но в момента е част от персонал по поддръжка.
Поради напредналата му възраст, за трета поредна година той има право да ползва допълнителен отпуск от 12 дни. Според него това е много умно измислено.
"Работил съм над 30 години, започвам да остарявам, изморявам се. Хубаво, че от време на имаме право на няколко дни, за да си починем, да заредим батериите.
От 12-те дни ваканция тази година съм ползвал 5, за да отида на балнеолечение. Това е организирано от фирмата, където работя. Бях с жена ми, ядяхме по три пъти на ден, разхождахме се, плувахме.
Това, което ми хареса най-много бе, че имаше една студена стая, където температурата можеше да спадне до минус 110 градуса!
Първо стояхме на минус 20, после на минус 40 и ако издържиш - на минус 110! Аз издържах 2 минути", разказва 62-годишният Куика.
Финландският опит се следи отблизо от всички останали европейски страни. Миналото лято дори Финландия получи наградата "Карл Бертелсман", с която се отличават успешни социални практики.
Със своите 35% работещи над 55 години Франция няма почти никакви шансове да получи подобно отличие.
Социоложката Ан-Мари Гиймар смята, че Франция трябва да помисли над финландския опит.
Това ще помогне да се избегне криза с пенсионния режим, но също и
пропиляването на опитни кадри
Ан-Мари Гиймар е категорична, че застаряването не представлява катастрофа за дадена страна, това не е на всяка цена загуба на конкурентноспособност в световен мащаб.
Според Ан-Мари и възрастните могат да се справят много добре със съвременните технологии, за които се твърди, че са за младите, дори и с най-възрастното население в света.
Тя също сочи като пример за това Финландия. "Застаряването не е катастрофа, а само една възможност, ако са налице умения за различно управление на работната ръка.
Ако могат да се отворят привлекателни перспективи за работа на това активно население. Трябва да погледнем опита на Финландия за обучение през целия живот.
Те са го въвели, но ние сме още далеч от това. При нас обучението засяга само хората под 40 години. Тази традиция на предсрочно пенсиониране може да бъде сравнена с киселото мляко - има дати за годност", отбелязва социоложката.
Надзорният съвет на Националния осигурителен институт одобри предложението от 1 януари безработните мъже на възраст 60 години и пет месеца и жените на възраст на 57 години и 5 месеца да получават месечно обезщетение от 90 лв. до навършване на възрастта за пенсиониране.
У нас се лансира идеята възрастните българи да се пенсионират по-рано и затова започва да се прилага
формулата за обезщетяване при безработица преди пенсиониране
Повечето от тези хора не могат да стигнат до пенсия, защото по една или друга причина губят работата си по-рано. От социалното министерство лансират идеята от 2007 година минималната пенсия да стане 90 лв.
Но същевременно тежестта на нарастващото население в пенсионна възраст ще нараства. Пенсиите в България са ниски, но се получават редовно, отбелязват от социалното министерство.
Независимо от увеличения пенсиите са крайно недостатъчни, за да могат пенсионерите да живеят нормално.
Пенсионната система е такава, че човек не би могъл да разчита много на нея, а по-скоро на себе си. Затова голяма част от пенсионерите продължават да работят.
По информация на НОИ работят около половин милион пенсионери. Работата, която намират е нискоквалифицирана - детегледачи, охранители, продавачи на сергии.
Задължителното осигуряване на пенсионерите остава в сила само, ако те продължават да работят на трудов договор, което се случва рядко.
По принцип програмата на социалното министерство "Помощ за пенсиониране" предвижда да стимулира онези работодатели, които наемат на работа кандидат-пенсионери.
Работодателите обаче проявяват нескрито отношение на възрастова дискриминация
спрямо тези хора, аргументирайки се, че са необходими работни места за младите.
Статистиката сочи, че у нас през настоящата година хората на възраст над 60 години са 23% от населението, а през 2050 г. се очаква да бъдат 39% .
Това според експертите е сериозно предизвикателство пред българската пенсионна система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!