Велчев едва ли ще може да надделее над кандидатите с най-големи шансове като Жан Люмиер и Родриго Рато, които имат много силна подкрепа, но въпреки това има достатъчно добри препоръки, за да не бъде отхвърлен като просто един от многото кандидати, коментира "Гардиън". А и никога не се знае - ако предпочитанията за избора бъдат поделени, Велчев може да мине като компромисен вот, заключава изданието.
В миналото процедурата по избора бе критикувана заради липсата на прозрачност, припомня "Гардиън" и пояснява, че досега за поста са били предпочитани европейци, за да се балансира американското лидерство в Световната банка.
Досега Египет, която представлява 13-те арабски държави в управителното тяло на фонда, е предложила три кандидатури: Андрю Крокет, Станли Фишер и Мохамед ел Ериан. Франция лобира за Жан Люмиер, а Испания препоръчва досегашния си финансов министър Родриго Рато, за когото вчера бе съобщено, че се ползва с поддръжката на САЩ, пише "Гардиън". 38-годишният Велчев е финансов министър от 2001-ва и има опит с МВФ, макар никога да не е работил във фонда, припомня вестникът.
Междувременно у нас Велчев определи като спекулация тезата, че предлагането му за директор на МВФ означава, че е посочен от премиера Симеон Сакскобургготски за вероятния бъдещ министър-председател, информира БНР. Не може да се говори за такава номинация преди парламентарни избори, такива тези според мен са спекулация, заяви финансовият министър преди днешното правителствено заседание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!