В ъв Франция са особено бдителни след няколко особено жестоки нападения срещу хомосексуалисти - един мъж беше убит, а друг все още е в кома.
Липсва официална статистика за този тип агресия. Асоциациите, представляващи гей-общността обаче твърдят, че насилията над хомосексуалистите са се увеличили и предлагат съвети за предпазливост.
От началото на годината броят на жените и мъжете с хомосексуална ориентация, потърсили помощ, се е увеличил многократно.
Официална статистика няма, защото жалбите в полицията не попадат в отделна категория "хомоагресия".
Жерар Сиад, който е председател на националния синдикат на гей-предприятията, не омаловажава тенденцията, но и не иска да бие тревога.
Той споделя, че гейовете винаги са били преследвани. Днес въпросът е да се разбере дали увеличеният брой сигнали и жалби не се дължи на еманципацията и не се търсят ползи.
Или в действителност става дума хората, изведнъж осмелили се да говорят, да подават жалби в комисариатите и жандармериите във Франция, както е при насилените жени, на които бе много трудно да признаят, да подават жалби и да искат обезщетение.
Остава съмнението
дали гейовете не повдигат въпроса поради усещането, че са признати
Заради особено жестоките насилия над гейове в последно време асоциацията "Флаг", която обединява полицаите хомосексуалисти, отправя апели за предпазливост.
Положението на хомосексуалистите в Грузия остава особено деликатно. В тази патриархална християнска страна осъждат хомосексуалността. Това е позицията на църквата, политиците и медиите. Самите грузинци признават, че мразят хомосексуалистите.
Организацията, занимаваща се с проблемите на хомосексуалистите в Грузия, представя тревожни данни.
Почти всеки се запитвал поне веднъж каква всъщност е сексуалната му ориентация. При момичетата това донякъде се дължи на практиката да се осъществяват принудителни бракове. А при момчетата опасността се крие в желанието им да напуснат семейното огнище.
Този стремеж отвежда някои до проституцията
А иначе, призналите официално своята хомосексуалност не са повече от 150 души в цялата страна. Организацията, провела проучването, просъществува само 3 месеца.
У нас доминиращото мнение за хомосексуализма е, че е болест и може да се лекува, споделят сексолози. А всъщност отношението към хомосексуалистите в България е противоречиво.
Законът срещу дискриминацията включва защита и по отношение на хомосексуалността. Представителите на гей-общността смятат, че това е само по закон.
На основание на този нормативен акт миналата година четирима хомосексуални момчета осъдиха Софийския университет да им осигури достъп до спортния център и да им заплати по 500 лева заради дискриминацията да не бъдат допуснати до центъра.
Това е и първото спечелено дело в България за дискриминация заради сексуална ориентация. Зад тях застана фондация "Куиър България", която предоставя защита на правата на гейове и лесбийки.
Те смятат, че у нас няма истински гей-бизнес като гей-ориентирани реклами, специализираи магазини, видеотеки. Има само гей-заведения.
Според хомосексуални
най-големите проблеми за тях са социални
и се крият в това, че българското общество като цяло не разбира гейовете и лесбийките. Това е така, защото често хомосексуалните не се различават външно от хетеросексуалните.
Тези, които се набиват на очи са травестите. Самите хомосексуални са раздвоени по отношение на разкриването си.
Едни смятат, че не е необходимо да отбиват нападки или агресия и е по-лесно да останат скрити. Други не искат животът им да се превръща във фикция, не могат да се преструват и предпочитат да се афишират.
В последно време има и хора, които съвсем съзнателно и доброволно решават да бъдат хомосексуални или да се "правят", защото така
градят скандален имидж
или искат да имат досег до определени личности.
Тази социална изява на хомосексуализма никак не се харесва на голяма част от българите.
Негативното хомофобско отношение се засилва от факти, свързващи хомосексуализма и педофилията дори сред депутатските среди. И с шумния пиар, какъвто е сватбата на фолкпевеца Азис с неговия приятел, както и "жълтото поведение" на медиите, отразяващи събитието.
Това от фондацията за защита правата на гейовете отчитат като едностранчив поглед на медиите към хомосексуалността и търсене на екзотика, но в никакъв случай не и като сериозно приемане на различната сексуалност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!