Ваше Светейшество, Патриарх Максим,
Уважаеми г-н председател на Народното събрание,
Уважаеми г-н премиер,
Ваши превъзходителства,
Уважаеми господа министри и народни представители,
Ваши високопреосвещенства, уважаеми представители на религиозните общности, драги гости, скъпи сънародници.
Позволете ми най-сърдечно да приветствам Негово светейшество папа Йоан Павел ІІ на българска земя.
Вие сте добре дошъл Ваше светейшество в една приятелска държава, чийто народ от векове е известен със своето гостоприемство, трудолюбие и почтеност.
Вие сте добре дошъл тук, където се е родила и развила една от най-древните европейски цивилизации, в една от най-старите християнски държави, чийто народ е приел христовата вяра преди повече от 11 века.
Вярата и духовността спасиха България от ударите и превратностите на съдбата и я преведоха през морето от вековни предизвикателства и изпитания.
Вие сте добре дошъл Ваше светейшество в една европейска страна, чийто горд народ успя да съхрани своето достойнство и самобитност, успя да отстои и националната, и европейската си идентичност. Този народ днес полага усилия, за да изгради едно по-свободно, по-демократично, по-солидарно общество и да се приобщи към организациите на демократичните държави.
Вие, Ваше светейшество сте гост на един народ, който успешно осъществява своя мирен преход и който постига крайна политическа стабилност, основана на изгражданата с векове етническа и религиозна солидарност. Ксенофобията и расизмът никога не са имали почва в България, напротив - равноправието, религиозната толерантност е трайно закрепена в конституцията и законите на страната, и което е по-важно - тя се осъществява в реалния живот.
И най-сетне днес ви приветства един народ, който е в много добри приятелски отношения със своите съседи и чиято държава в последните години е фактор на стабилност, на сигурност в отношенията на един, за съжаление, все още размирен регион.
Уважаеми госпожи и господа, посещението на негово светейшество папа Йоан Павел ІІ съвпада с един от най-красивите, най-значимите български празници - 24 май, денят на равноапостолите Кирил и Методи, денят на славянската писменост и култура, един празник, който ни изпълва със законна гордост, че сме българи, че сме част от неразделна Европа.
Българският народ отдавна е отдал своята почит към делото на Кирил и Методи, като ги зове първоучители, а църквата ги канонизира като български светци. Изборът на светите братя за небесни съпокровители на Европа е един дълбоко символичен акт, който е дълбоко доказателство за европейските измерения на делото на Кирил и Методи.
Защото двамата братя дадоха първия исторически урок по това как да живеем заедно, защото дълбокия смисъл на тяхната християнска мисия беше да се отстои правото на всеки народ да слави бога на своя собствен говорим език и защото в крайна сметка те проповядваха, че различията не са никаква пречка, напротив - те са стимул за преодоляване на проблемите в отношенията между народите и за работата им за общото благо.
Вашето посещение ние тълкуваме като един ясен знак за необходимостта от все по-активен диалог между двете европейски тенденции, между Изтока и Запада, както и за мястото на България като свързващо звено в този процес.
Посещението на Негово светейшество папа Йоан Павел ІІ, уважаеми госпожи и господа, е едно от значимите събития в многовековната история между българите и Рим, между светия престол и България, свидетелства за което има в богатите архиви и библиотеки, както на Ватикана, така и на България. Ние свързваме началото на тези отношения с дейността на княз Борис-Михаил, който сам прие христовата вяра и посвети народа си в нея. След това в продължение на много години България беше посещавана от епископи от свещеници, от своя страна много наши представители имаше в Рим.
На този богат историческо фон, вашето посещение ваше светейшество за нас е ново доказателство за доверието ви към българския народ и държава. За нас то е една ясно демонстрирана подкрепа на усилията ни да изградим една по-свободна, по-демократична просперираща държава.
От своя страна аз искам да ви уверя вас, Ваше светейшество, Вас и всички онези милиони граждани на Европа и света, които ще проследят визитата, че българският народ ще бъде все така солидарен в усилията да се противопостави на насилието, в стремежа да ограничим въздействието на традиционните и новите предизвикателства, в общия стремеж да изградим един мирен свят, един свят без насилие, един свят на повече справедливост и в крайна сметка за усилията на българския народ да бъде част от европейското демократично семейство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!