Д нес се навършват 100 години от рождението на Марин Големинов (1908-2000). Творческото дело на големия композитор, педагог, диригент и общественик е в годишния календар на ЮНЕСКО, а в България се отбелязва през цялата година.
Произведения на Големинов звучат в програмите на почти всички състави и фестивали, изпълненията им ще продължат и през новия музикален сезон.
Марин Големинов е роден в Кюстендил. Завършва Консерватория в София и специализира в Париж и Мюнхен. Когато се завръща в България, работи като учител, свири цигулка в квартет "Аврамов" и в други струнни ансамбли. Акапелната му хорова песен "Луд гидия" получава награда на Балканския хоров конкурс в Белград.
През 1942 г. е премиерата на танцовата драма "Нестинарка" по разказ на Константин Петканов в Софийската опера. Спектакълът се превръща в едно от забележителните културни събития в страната и оттогава непрестанно се играе у нас и по света.
Друга емблематична творба на Марин Големинов са "Симфоничните вариации по тема от Добри Христов". На премиерата във Франкфурт на Майн публиката извиква оркестъра 14 пъти на бис.
Големинов е професор в Държавната музикална академия от 1947 г., бил е ректор (1954-1956). Бил е и директор на Софийската опера (1965-1967). През 1989 г. е избран за академик.
Композиторът е носител на Хердеровата премия - изключително престижно отличие, а през 1998 г. става и кавалер на ордена за изкуство и култура на Франция.
Други негови значими творби за Концерт за струнен квартет и струнен оркестър, който тази година беше изпълнен от квартета "Щойде" на Виенската филхармония на "Софийските музикални седмици", два концерта за виолончело и оркестър, "Прелюд, ария и токата" за пиано и оркестър, осем струнни квартета, сред които изключително популярния "Микроквартет", "Пет скици за струнен оркестър", "Тубофония", симфонична кантата "Възкресение за живите".
Ученици на Големинов по композиция са Емил Табаков, Пламен Джуров, Димитър Христов, Александър Кандов а по дирижиране ? Константин Илиев.
Марин Големинов е и автор на множество статии, монографии и книги. Особен интерес представлява "Зад кулисите на творческия процес".
На хълма Царевец, във фестивала "Сцена на вековете" на 13 септември, Софийската национална опера посвети цяла вечер на Големинов с фрагменти от знаменателната постановка на операта "Ивайло" на Царевец през 1985 г., дирижирана тогава от самия композитор, а Балет "Арабеск" изпълни "Нестинарка".
На 2 октомври Софийската филхармония ще открие официално сезона 2008/2009 със "Симфония N2" от Марин Големинов. Нов симфоничен оркестър пък ще открие сезона си с емблематичните "Симфонични вариации по тема от Добри Христов".
В Стара Загора на 29 септември сезонът започва с нова постановка на операта "Ивайло". Фестивалът "Млади музикални дарования" посвети тазгодишното си издание на 100-годишнината.
В родния град на академика Кюстендил, освен поредния международен китарен конкурс носещ неговото име, беше създадено музикално сдружение "Марин Големинов" и в седмицата около рождената дата на композитора са организирани музикални празници, представящи различни страни от неговото творчество.
На 5 ноември на сцената на Софийската опера ще се състои един от акцентите в отбелязването на годишнината - голям концерт, а два дни по-късно ще има теоретична конференция, подготвена от БАН и Съюзът на българските композитори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!