К райбрежните строежи и народната песен "Разлюляла се Калинка" са основните български сюжети в разширения репортаж "Морето, което почти умря" (The Sea That Nearly Died), който Би Би Си Уърлд излъчва този уикенд в рубриката си "Earth Report".
След друг подобен филм от 1997 г., който показва региона на ръба на екологична катастрофа, екипът на Television Trust for the Environment (TVE) посещава отново Грузия, Украйна, Русия, Румъния, България и Турция, за да отрази какво са сторили черноморските държави през последните 10 години.
Интервюирани от българска страна са консултантът Людмил Икономов и директорът от "Бърдлайф България" (БДЗП) Петър Янков.
България присъства във втората част на половинчасовото предаване, в която се говори за новите и неочаквани заплахи пред опазването на Черноморието.
"С излизането на страната от изолацията на Източния блок, настъпва бум в строителната дейност.
Старите комунистически курорти, които - не е за вярване - са наречени Слънчеви брегове, са превърнати в огромни строителни площадки, а предприемачите печелят от разположението им край морето", разказват авторите на филма.
"В края на 70-те изглеждаше напълно различно - двуетажни хотели, разстоянието между които бе поне 200 м. Много растителност, тишина и спокойствие, огромна плажна ивица, непокътнати дюни. Беше просто прекрасно", спомня си Людмил Икономов и споделя:
"Лично мен че тревожи, че този район няма да е в състояние да понесе такъв огромен натиск. Надхвърля се капацитетът му, което звачи, че отражението върху околната среда ще е необратимо."
И това май вече се случва, свидетелства британският екип и описва как строителството превзема, често незаконно, бреговата линия.
Тв камерите показват и ваканционен комплекс, строящ се в границите на национален парк, което довело до конфронтация между предприемачите и природозащитниците.
Покрай строителството и невъзможността на инфраструктурата да се справи с темповете на растеж, се стига и до темата за отпадните води.
Според западен наблюдател ситуацията е коренно различна във всяка от черноморските държави, а Румъния и България са посочени като пример за бърз напредък в решаването на проблема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!