И нициатива на група турски интелектуалци предвижда да започне подписка с предложение да бъде поискано извинение от арменците заради събитията от 1915 г., които определят като "голямата трагедия" на арменците в Турция.
Под наслова "Молим за извинение" кампанията ще започне през 2009 г. и ще се осъществява в интернет.
Инициатори са Ахмед Инсел, представител на академичните среди, известният общественик Баскън Оран и журналистите Дженгиз Актар и Али Байрамоглу.
"Съвестта ни се бунтува от факта, че арменците през 1915 г. са били подложени на трагични събития, които обаче се отричат. Ние споделяме болката на нашите братя арменци и затова искаме да ни извинят", казва Ахмед Инсел, като подчертава, че инициативата няма нищо общо с държавните институции.
Кампанията ще продължи през цялата година.
Събитията от 1915 г., когато над един милион арменци са били избити и принудително изселени, са спорна и критична тема в Турция.
Мненията са в два полюса - официалните институции и голяма част от турците напълно отричат арменската теза, че е бил извършен геноцид над арменското население, но според други събитията отпреди 93 години се нуждят от осветляване пред обществото.
Официалната позиция на турската държава към този проблем може да има решаващо значение при бъдещия дебат в Европейския съюз за приемането на кандидатурата на Турция.
В същото време бе съобщено, че президентите на Армения и Турция са били удостоени в Монако с престижна награда за принос за нормализирането на отношенията между двете страни и като цяло за мира.
Наградата бе връчена на международната спортна среща в Монако "Спорт и мир".
Турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк отбелязва във връзка с това, че след срещата през септември между лидерите на двете съседни страни, състояла се благодарение на футболен мач в Ереван,
в региона се усеща "полъх на дружба".
В отношенията между Турция и Армения се забеляза затоплянето след въпросната среща на 6 септември, с което президентът Абдуллах Гюл стана първият турски лидер, посетил Армения.
Решението на Гюл да приеме поканата на арменския президент Серж Саркисян породи очаквания, че Турция може да установи дипломатически отношения и да отвори границата, затворена през 1993 г., след като арменски военни части превзеха анклава Нагорни Карабах в Азербайджан.
Международната организация "Спорт и мир" е създадена под патронажа на княз Албер Втори. На срещата в Монако участват около 300 политици и представители на спортни организации, сред които членове на Международния олимпийски комитет, националните олимпийски комитети и други, отбелязва московската агенция ИТАР-ТАСС.
Председателят на Футболната федерация на Турция Махмут
Йозгьонер подчерта, че представителите на Армения са посрещали
добре турските спортни делегации и изрази увереност, че "това е
много положително начало".
Благодарение на спорта, в частност на футбола, се
отбелязват важни стъпки за сътрудничество, включително и между
лидерите на двете страни, каза Йозгьонер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!