Филмът е създаден от продуцентите на касовия шампион от миналата година "Ночной дозор" и е екранизация по едноименния роман от Борис Акунин, издаден на български от "Еднорог".
Сниман е у нас от студия "Три Т" на Никита Михалков, носител на "Оскар" за "Изпепелени от слънцето", по поръчка на Първи канал на руската обществена телевизия ОРТ (1tv.ru).
Режисьор е Джаник Файзиев, актьорският състав е интернационален - от Русия, Полша, България и Франция, а главната роля изпълнява Егор Бероев.
Романът първоизточник е част от поредицата на Акунин (Akunin.ru), обединена в литературния проект "Приключенията на Ераст Фандорин".
Целта е била филмът да се хареса както на почитателите на книгата, така и на онези, които не са я чели, обяснява писателят и допълва, че в сценария са внесени доста промени, вкл. във финала.
За снимачна площадка са били използвани историческите места на събитията у нас, а всички костюми, цялото въоръжение и останалият реквизит са точни копия на използваните в края на XIX век.
Това се дължи до голяма степен на местните жители, които са предоставяли за снимките свои антикварни вещи, разказва руският Първи канал, който ежедневно излъчва отзиви за прожекциите, а на 4 март вечерта показва и филм за филма*.
Според руските медии в българските планински области спомените за тази важна за всички славяни война са живи - и затова местното население така охотно е помагало на снимачния екип.
Действието се развива по време на Руско-турската война, която досега почти не е присъствала в руското кино, обясняват тв репортажите.
Руски кинокритици вече обявиха, че в страната им отдавна не е излизал толкова исторически достоверен и зрелищен филм, с епични битки, разкошни костюми, шпионски страсти и любовна история.
Никой обаче не се наема да определи жанра му - налице са и романтични, и криминални, и приключенски елементи, но и епически битки.
Зрителите са особено впечатлени от баталните сцени, разиграни с помощта на множество спецефекти.
Филмът тръгна в киносалоните на Русия и Украйна от 22 февруари в рекорден брой копия (364), повече дори отколкото "Александър", показан с 348 копия.
Фоайето на киното при националната премиера беше декорирано със слънчогледи - точна възстановка на една от сцените в "Турски гамбит**".
Синопсис от официалния сайт на филма
1877 г., Руско-турската война. В качеството си на сръбски доброволец във военните действия участва и титулярният съветник Ераст Фандорин.
Той носи в главния щаб на руското командване важно секретно съобщение.
По пътя се запознава с очарователната госпожица Варвара Андреевна Суворова, която пътува към руския лагер, за да иде на свиждане с жениха си Петя Яблоков, шифровчик в генералния щаб.
Когато стига при своите, Фандорин съобщава на ген. Соболев за хитрата флангова маневра, замисляна от турците. Изходът е руснаците да превземат колкото може по-скоро Плевен, защото натам се движи корпусът на Осман паша.
За целта при генерал-адютанта Мизинов, бивш шеф на Фандорин, вече е заповедта на главнокомандващия, която Яблоков спешно шифрова и изпраща.
Самият Мизинов пък има една задачка за Фандорин, която съвсем не е от лесните. Става дума за Анвар-ефенди, секретар на султан Абдул Хамид. Интересният турчин лично оглавява тайната операция против руснаците.
Отчаян тип, с авантюристка жилка, той може да се появи напълно сам в руския лагер и да мине за "свой" благодарение на европейската си външност и безупречното владеене на няколко езика.
Вечерта на същия ден става известно, че руската войска е заела Никопол, а по-късно Петя Яблоков е арестуван - в изпратеното от него шифровано съобщение вместо "Плевна" (Плевен) се е появила думата "Никопол".
Като резултат от тази дезинформация турските войски завземат незащитения Плевен.
Потресената Варя умолява Фандорин да помогне на любимия й. Ераст Петрович е сигурен, че е възможно да измъкне Петя, стига да открие истинския виновник. По всичко личи, че това е дело на Анвар, който действа безпрепятствено в руските редици.
Турчинът трябва спешно да бъде разкрит. Но как - под подозрение са всички...
* Гледайте "Гамбит - от мястото на събитието" по ОРТ (Първи канал) на 4 март, петък, 21,20 ч. българско време.
** Гамбит - маневра в шахмата, при която се жертва фигура, за да се постигне крайната победа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!