З аместник-председателят на Европейската комисия Гюнтер Ферхойген се обяви за повече сдържаност при разширяването на ЕС. Според него не бива да се дават нови обещания извън рамките на вече договорените споразумения.
"Има и други възможности освен пълноправното членство в Европейския съюз, чрез които да се достигне политическа и икономическа стабилност в цяла Европа", заяви той пред германския вестник Билд ам зонтаг.
Сходна позиция наскоро зае и бившият френски премиер Франсоа Баладюр, който сега оглавява парламентарната комисия по външната политика в Националната асамблея.
Сключените с България и Румъния договори "трябва да се спазят", каза още Ферхойген, като не пропусна да отбележи, че в тях е предвидена възможността да се отложи с една година приемането на двете страни, макар и само в случай че те се окажат очевидно неподготвени за присъединяването.
Доста по-умерено бе мнението на бившия еврокомисар по разширяването относно кандидатурата на Турция за членство в съюза.
"Преговорите за присъединяване с Турция, които ще започнат през октомври, тепърва очакват своите резултати", посочи Ферхойген. "Резултатът ще дойде след десет години. Едва тогава можем да пристъпим към вземане на решение", каза още той.
Растящата предпазливост спрямо разширяването на ЕС бе потвърдена и от позицията на френския министър на външните работи Филип Дуст-Блази, който обяви, че Франция ще организира референдум относно членството на Турция, след като преговорите с Анкара приключат.
"Сега срещаме затруднения да съжителстваме заедно 25 държави и е очевидно, че трябва да направим по-строги критериите за влизането на една или друга страна в съюза", заяви Дуст-Блази.
Той все пак даде утвърдителен отговор на въпроса дали преговорите с Турция ще започнат на вече планираната дата - 3 октомври.
Опасението, че кризата, в която изпадна ЕС след двата отрицателни референдума във Франция и Холандия и провала на срещата на върха миналата седмица, може да повлияе негативно на началото на преговорите с Анкара, се споделя и от турския външен министър Абдулах Гюл.
"Не можем да кажем отсега, че ставащото в ЕС няма да засегне разширяването и желанието за присъединяване на Турция към съюза. Трябва да изчакаме прахът да се разпръсне", каза вчера Гюл пред турския вестник Радикал, цитиран от АФП. Турското правителство ще продължи с провеждането на реформите в страната, увери Гюл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!