За наетите коли, приказните рокли и фризурите плащат родителите със своите спестявания, подчертава обаче "ФАЦ" и допълва, че вече никой не вярва в по-доброто бъдеще на България. В началото на лятото зачестяват и юбилейните срещи на старите випуски, които обаче са много по-малобройни. Преди десет години в абитуриенския бал на Националната гимназия за древни езици и култури в София са участвали 86 души. Сега на срещата идват по-малко от половината и си разказват къде са останалите - в Австралия, Германия, Канада, а един от тях щял да пише във Вашингтон докторат по когнитивна лингвистика.
Макар че малцина емигрират веднага след абитуриентския си бал, от средата на 90-те досега страната са напуснали 400 000 души от 8-милионното население, а след гладната зима на 1996-97 г. започна най-масовата емигрантска вълна, чийто край още не се вижда, констатира вестникът. След ликвидирането на текезесетата в селата, вълната на миграция отвежда хората в градовете, оттам - в столицата, а селата изчезват.
"ФАЦ" посочва за пример и абитуриентите от един цял клас в немската гимназия в София, които до един кандидатстват за обучение в Германия. "Те са прекалено висококвалифицирани, за да останат тук срещу средна заплата 250 лева (120 евро). Малкото добре платени работни места са при немногобройните чужди компании, но те не са достатъчни за всички. Другата възможност, която им остава, за да забогатеят, е сенчестата икономика."
България е драстичен пример за тенденцията, характерна за цяла Източна Европа - потенциалната средна класа, квалифицираната работна ръка, бъдещите майки и бащи да емигрират. Според някои изчисления населението в България през следващия четвърт век ще намалее с 20%.
В страната остават възрастните хора, поколението на неудачниците, пише франкфуртското издание и посочва за пример Галина Тодорова, чийто син Христо се качил на самолета през есента на 2000 г. и оттогава живее в Хага под името Kristo. Той живеел съвсем нелошо в София, тъй като получавал 500 долара в британска телекомуникациона компания, но за компютърен специалист като него това не било достатъчно. Чрез Интернет той открил емигрантска агенция, която му платила самолетния билет, за да се яви на интервю за работа в Холандия. Там го наели веднага и сега му предстои да си купи къща, има и две коли, хвали го майка му. Тя обаче признава пред германския вестник, че синът й няма време да си дойде у дома, в България. А тя му пише от някое Интернет кафене вечер, когато тарифите са по-ниски.
Съседката й обаче, която имала един син в Бразилия и друг в Чикаго, чакала по цял месец за писма и живеела още с ниската си пенсия, тъй като на никой от двамата й сина не му оставало достатъчно, за да праща пари вкъщи. Те обаче не мислели да се връщат. Според "ФАЦ" това е така, защото имигрант, който се завърне, би признал, че не е успял да се справи, че се е провалил. В същото време успехът на Кристо и заплатата му от 4000 евро привлекли вече трима от съучениците му в Холандия, пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!