Н яма доказателства, че широко рекламираните като "детоксикиращи" продукти наистина действат, обявиха учени. Тръстът Sense About Science (Разум в науката) е изследвал 15 продукта - от бутилирана вода до скраб за почистване на лице, продавани с тази цел, и е установил, че в повечето случаи претенциите на производителите им са неоснователни.
Всеки загрижен за последиците от коледните и новогодишните празненства ще има много повече или поне също толкова полза от здравословна храна и достатъчно сън, за да възстанови и прочисти организма си, отбелязват учените, цитирани от Би Би Си.
Изследването на членове от мрежата Voice of Young Science (Гласът на младата наука) е част от кампания да бъдат разобличени нечестните псевдонаучни твърдения, които използват в рекламите си компаниите, но които нямат реална научна стойност или потвърждение.
Повечето фирми, продаващи продукти за премахване на токсините, са преиначили речниковото значение на думата "детоксикация" - освобождаване на организма от токсични вещества, за собствени цели.
Учените са хвърлили ръкавица на компаниите, произвеждащи витамини, шампоани, четки за тяло и др., да предоставят доказателства, че действието на тези продукти наистина е такова.
В повечето случаи производителите са били принудени да признаят, че в описването на даден продукт са преименували процеси като "почистване" например с по-тежкото и научно "детоксикация".
Учените изследвали гел за миене на лице на "Гарние" с подобна претенция на действие, но се оказало, че т.нар. токсини, които уж препаратът отмива, са просто мръсотия, грим и мазнини, които всеки сапун би почистил.
Компанията обаче твърди, че всичките й продукти се подлагат на тестове, за да се увери, че твърденията й са верни и резултатите са забележими за нейните клиенти.
Петдневен диетичен план за прочистване на организма от токсини и свободни радикали на Boots също е бил критикуван от експертите за неоснователни претенции. Според тях ако пациентите спазват само съпътстващата диета, препоръчвана с приемането на хранителните добавки на фирмата, те със сигурност ще се почувстват по-добре и ще укрепят здравословното си състояние.
Изследователите предупреждават, че детоксикиращите диети могат да имат опасни последици и че в най-добрия случай са загуба на пари. Смешно е да се приписват мистични и чудотворни свойства на продукти от 21 век, категорични са те.
Според последните научни изледвания в организма на жената, която всеки ден използва козметика (кремове, маски, пудра, червило и т.н.), в продължение само на една година постъпват до 2,5 кг различни химически вещества, за чието влияние върху организма не се знае почти нищо - особено при комбинирането им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!