Хотелиерите отказват бърза помощ на Гайдарски, посочва във водещо заглавие "Дневник". Представителите на туристическия сектор масово протестират срещу предложението на Министерството на здравеопазването хотелиерите да поемат отговорността за организацията на здравната помощ в курортите.
Месец преди пристигането на първите големи групи туристи здравното ведомство подготвя наредба, която да задължи хотелиерите сами да осигурят помещения за здравни кабинети и лекарски екипи в тях.
Лекарите по морето също се готвят да бойкотират бъдещата наредба, съобщава изданието и коментира: "В 12 без пет изход трудно се намира". Казана с други думи, картината в очите на вестника е следната.
Току в навечерието на летния туристически сезон здравното министерство се сети, че е длъжно да осигури лекарска помощ за туристите от европейските страни, каквото задължение имат и другите държави от Евросъюза по отношение на българите. Както обикновено, държавата се хваща за най-лесния за нея начин - да прехвърли на някого задължението си, посочва "Дневник".
Вестникът припомня, че досега здравната помощ по елитните морски курорти се осъществяваше по схемата - хотелът "дере" лекаря (с безбожен наем за кабинета), лекарят "дере" чужденеца (за да си избие разхода).
След като туристите от ЕС вече не са "чужденци" и имат право на здравна помощ наравно с българските граждани, това равноправие може да стане факт само ако лекарите край морето сключат договори със здравната каса, предлага всекидневникът. Изводът е, че така се получава, когато се управлява хаотично.
"Труд" информира за нови тарифи на трансплантациите от април. Водещото заглавие гласи: "80 000 лв. за присаден черен дроб".
Те ще бъдат плащани от болниците. Увеличението е заложено в нова наредба на Министерството на здравеопазването.
Иначе страната ни пак получи забележка заради корупция. За това пишат "Монитор" и "Стандарт".
САЩ пак ни кастрят за корупция, отбелязва първият вестник в заглавие. Властта в България си иска рушвети, четем във втория.
Посланикът на САЩ у нас Джон Байърли твърди, че определени министерства искат рушвети за реализацията на проекти. Знаел го от американски инвеститори.
US дипломатът подчертава, че корупцията е една от най-големите заплахи над икономиката в страната и заради нея доста чужденци се отказвали да инвестират в България, цитира го "Монитор". А "Стандарт" направо публикува думите на Байърли в цялост, изречени в национален ефир.
"Сега" уточнява: "Над 110 000 рушвета дадени в началото на годината". Но пък се оказва, че влизането в Евросъюза е понамалило корупцията в администрацията.
Вестникът предлага графично изображение на средномесечния брой и относителния дял на осъществените корупционни сделки, както и на броя присъди и осъдени лица за престъпления по служба, подкуп и търговия с влияние за периода 1989-2005 г.
Е, ако това ни е успокоение, в Европейската комисия започна масирана акция за корупция. Полицейските сили в Белгия, Франция, Италия и Люксембург обискираха местните офиси на Европейската комисия, поделения на банки и жилища заради подозрения в корупцията, разказва пресата.
"24 часа" цитира банкер: "Оставете задълженията- има кредитен наркотик". За първи път шеф на банка признава, че има феномен на задлъжнялостта и трябва да се внимава.
Прогнозата е, че скоро банките ще имат нужда от повече информация, преди да отпуснат кредит, а в специално бюро ще се събират дори сметките на всички за GSM и ток.
В "Труд" откриваме призива: "Не спекулирайте със съдбата на медиците". Той идва от левия депутат Янаки Стоилов, който се аргументира защо е неуместна промяна в закона за избор на евродепутати, за да може медиците в Либия да влязат в листите.
Според народния представител такава промяна не гарантира освобождаването им. И второ, не е сполучливо да се правят промени, когато е в ход организацията на вота.
"Монитор" обаче призовава за действие народните представители. Действието според вестника е много просто - да предоставят на българския народ възможността да спаси от либийското кадафосъдие своите сестри, като ги избере за свои депутати в Европейския парламент.
Всекидневникът е краен в позицията си, че ако не бъде приета поправката в закона, депутатите стават съюзници на Кадафи.
"А Кадафи влезе ли в инициативния комитет?", пита на свой ред "Сега". Тезата на този вестник е, че издигането на медицинските сестри за евродепутати няма да им помогне, но със сигурност ще им навреди.
На фона на съобщенията в пресата, че сестрите вече са попълнили необходимите документи за участие във вота, може би "Сега" е прав, че подхвърлянето на неизпълними идеи е по-скоро вредно, защото създава лъжливи надежди и условия за тежки разочарования на и без това изтормозените медици.
Вестникът посочва, че вероятно и в инициативния комитет някои си дават сметка, че като вдигат шум по медиите, помагат не толкова на затворничките, колкото на себе си.
В техните среди се мяркат имена на изпаднали от файтона политици, на провалили се бизнесмени, на самодейни адвокати и позабравени интелектуалци, които имат остра нужда да напомнят на обществото за своето съществуване, за да не ги отпише окончателно, отбелязва изданието.
Пресата отдава почит на Борис Димовски. Напусна ни художникът мъдрец Борис Димовски, тъжно съобщава "Дума". И го цитира: "Трябва ли да бъда наречен художник, щом не мога да превърна калта в цветя, а ябълката в усмивка".
Борис Димовски се поклони на Бог, посочва "Стандарт". Борис Димовски ни учеше на гняв през смях, пише "Труд". Ставаме все по-сами, заключава "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!