Над 3 хиляди души в продължение на половин час аплодираха снощи в НДК филма "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и неговите създатели.
Това без никакво съмнение се случва за първи път в историята на българското кино и беше забелязано от продуцента Стефан Китанов-Кита още преди прожекцията. Той се провикна: "Вижте! Вижте! Втори балкон е пълен на премиера на български филм!"
Пишещият на немски Илия Троянов е роден през 1965 в София. Романът е автобиографичен. Отличен е с четири авторитетни литературни награди в Германия, между които на конкурса "Ингеборг Бахман" и на издателство "Бертелсман".
През 2006 г. Троянов спечели най-престижната награда за белетристика на Лайпцигският панаир на книгата с романа "Събирачът на светове", а критиката го определи като "космополит, който не губи българската си идентичност".
В България книгата на Троянов излезе за първи път през 1997 г. и беше преиздадена миналата година. Превеждана е в Испания, Франция, Норвегия, Полша.
Продукцията, чийто инициатор е Стефан Китанов, директор на Международния "София Филм Фест" и на филмова къща, е била замислена преди 8 години и с основание е определяна като "най-амбициозния български филмов проект".
Сценарият е писан от Илия Троянов, от сръбския сценарист и режисьор Душан Милич, от драматурга Юрий Дачев и от режисьора на филма Стефан Командарев.
Копродуценнтите са от Германия, Унгария, Словения, а снимките са правени още и в Италия.
В много голяма степен успехът се дължи на успешния избор на актьорите в централните роли. Голямата звезда на сръбското и европейското кино, 57-годишният Мики Манойлович - популярен в цял свят с филмите на Костурица "Баща в командировка", "Ъндърграунд", "Черна котка, бял котарак" и "Завет", партнира с родения в Германия 31-годишен хърватин Карло Любек, който вече прави добра кариера.
Българите Христо Мутафчиев и неговият син Благовест, Ани Пападопулу, Людмила Чешмеджиева, Николай Урумов и Васил Василев-Зуека допълват яркия ансамбъл на изпълнителите.
Разказът започва през 1976 г. в малко градче в тодорживкова България, където се ражда Александър, а в този момент дядо му Бай Дан - местният цар на таблата, печели поредната игра в кафенето.
Бай Дан е стар противник на комунистическия режим, дори взривил паметник на Сталин, лежал по лагери и затвори и по чудо отървал кожата, а зет му е траен трън в очите на местния дерибей на Държавна сигурност.
Въпреки съпротивата на жена си, Васил организира бягство зад граница и заедно с малкият Сашко те се озовават в бежански лагер в Италия. Където нищо не е като в мечтите и плановете за свободен живот...
Семейството се разпада, после се събира и 30 години по-късно тръгва към вече различната си родина. В страшна катастрофа родителите му загиват, а Александър губи паметта си.
Дядо му го намира в немската болница и с обич и търпение успява да го върне към живота и спомените... като го учи на тайните на великата игра табла...
Стефан Командарев е автор на документални филми и на игралния "Пансион за кучета". Оператор е Емил Христов, а Стефан Вълдобрев, освен че изпълнява роля, е написал музиката.
Премиерата беше българската гала вечер на 12-ия "София Филм Фест".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!