Групата от общо седем руснаци влязла във водата, но мъртвото вълнение ги отнесло навътре, обяснява БНР.
Удавниците са жена на 47-годишна възраст, момче на 17 години и мъж на неустановена възраст.
Останалите са били спасени от други почиващи на плажа.
Зам.-председателят на областната комисия по водно спасяване д-р Андрей Найденов съобщи, че в Поморие няма спасители и медицинско обслужване, защото никой не е пожелал да стопанисва плажната ивица.
Морето взе и четвърта жертва за деня, отново чужденец - поляк, който потънал при Созопол.
БНР уточнява, че от началото на лятото по Южното Черноморие са се удавили 11 души.
Вчера вълните са били между 2 и 3 бала, т.е. вълнението на морето е било слабо, уточниха от Института по океанология при БАН пред Би Ти Ви (bTV.bg).
Вълните се движат по посока на вятъра, но самите водни частици извършват приблизително кръгово движение - те се издигат до гребена, напредват, спускат се и в основата на вълната се отдръпват назад при преминаването й, пояснява Би Ти Ви.
С появата на вятър се образуват малки вълнички, които нарастват с усилването на вятъра от 2 до 3 метра при умерено вълнение на морето и скорост 14 км/ч., преди гребените да се разбият на брега.
При бурно вълнение височината на вълната може да достигне 14 метра от основата до гребена.
Разликата между ветровото и мъртвото вълнение е в това, че при ветровото има гребени на вълни, а при мъртвото вълните са плоски.
Мъртво вълнение се получава след спирането на вятър
със сила около 5-10 м/сек. и продължителност 10-15 часа.
То се наблюдава, след като вятърът е вдигнал вълна и вече е спрял, а продължава обикновено ден след спирането на вятъра.
Това са свободни вълни на морската или океанската повърхност при пълно безветрие, дълги и полегати, с правилна форма, които се образуват от ветрови вълни след пълното спиране на вятъра или след излизането им от района на неговото въздействие.
При мъртвото вълнение водните пластове се движат в различни посоки и затова то се усеща и в дълбочина, а придънното течение, което се образува в този случай, тегли навътре към морето.
Специалистите предупреждават, че след подобно явление са необходими няколко дни морето да се успокои.
Мъртвото вълнение е една от сериозните причини за удавянията, коментират водни спасители от Българския червен кръст (БЧК).
От началото на годината във водата са загинали 40 души, като 10 от случаите са в морето, припомня Би Ти Ви.
Летовниците трябва да се къпят само на охранявани плажовe и да спазват инструкциите на водните спасители, за да не се стига до инциденти, предупреждават отново от Водно-спасителната служба на БЧК.
Спасителите са длъжни да следят за произшествие, защото когато човек е жертва на инцидент, няма сили да вика или изобщо някой да го чуе, ако е далеч от брега, обяснява Теодора Томова, главен експерт във Водно-спасителна служба на БЧК (RedCross.bg).
Ако летовниците попаднат в мъртво вълнение, не трябва да се опитват да плуват срещу течението, а:
"Винаги се обръщаме с гръб по посока на течението. Плуваме малко напред и след това се опитваме вляво или вдясно просто да избегнем силата на течението, а после се обръщаме и се опитваме да доплуваме до брега", обяснява Теодора Томова.
Спасители съветват винаги да се плува в група.
"Дори добрият плувец да не си позволява да влиза сам навътре. Може да загуби съзнание, да му се схване крайник", допълва специалистката от БЧК.
Едни от основните причини за инцидентите във водата е надценяването на собствените сили и влизането след употреба на алкохол, наркотици или обилно хранене.
Чести са и произшествията с надуваеми предмети при бурно море, с претоварени лодки или водни колелета, близо до джетове или край скали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!