Ш вейцарският всекидневник "Трибюн де Женев" разглежда появата на папа Бенедикт XVI на Световната Младежка католическа среща като форма на изпитание за новия понтиф.
В редакционен коментар вестникът посочва, че в продължение на близо 20 години събитието е било една от запазените марки на понтификата на Йоан Павел II, осигуряващо на предишния папа "страхотен театър, в който той използваше талантите си на проповедник, учител и комик".
Неговият наследник няма нито същата каризма, нито вкус към големи събирания, посочва изданието и се пита дали той ще намери мястото си на сцената, която всъщност не е негова?
Според изданието папа Бенедикт остава непроницаем, почти чужд, на това поколение, израснало в Европа "без дори най-малко религиозно наследство".
Още по-лошо, вестникът е убеден, че в голямата си част посланието на папата е станало езотерично и е изгубило всякакъв смисъл, "въплъщавайки идеи, който в най-добрия случай е трудно да бъдат прегърнати, а в най-лошия са подозрителни и вредни".
Испанският "Ел Паис" е малко по-любезен към новия понтиф, и отбелязва, че като папа, лидерът, започващ своята първа официална визита е все още неизвестен.
Вестникът изтъква, че докато почти всичко е известно за миналото на Йозеф Ратцингер, той все още предстои да говори за плановете за понтификата си.
Сравнявайки стила на новия папа и с този на неговия предшественик, изданието посочва, че първите месеци на Йоан Павел II са били "вихрушка от дейности".
Точно обратното се случва сега, убеден е вестникът. Той заключава, че папа Бенедикт XVI трябва да даде в следващите няколко дни знак какви ще бъдат приоритетите му, както и някаква идея за способността му да се свързва и общува с тълпите хора.
Сцени на безредици в Газа
Унгарският "Небсабадшаг" разсъждава над израелското изтегляне от Газа и пише, използвайки театрален израз, че "драмата на еврейския Велик Израел бавно приключва и започва първо действие на палестинската драма. Това ще бъде сцена на безредици," добавя вестникът.
От сега нататък, ще има нови условия за притежаване на земя в Газа и раздаването на имоти може да предизвика страхотна революция в палестинското общество, пише изданието и допълва, че след толкова много смъртни случаи, животът сам ще предизвика ново преразпределение в Палестина.
Демографският растеж, силата за координиране на икономическото и социалното развитие, притокът на капитали и неудържими инвеститори ще създадат големи възможности, смята изданието.
Израел може да спечели от това, пише вестникът, "но е истина, че хората, гледащи през счупените прозорци на домовете, които се готвят да напуснат, се нуждаят от голяма предвидливост, за да видят това".
Сръбският всекидневник "Блиц" коментира началото на
съвместните китайско-руски военни игри край Владивосток,
които според Москва и Пекин ще заздравят двустранните връзки.
В статия под заглавие "Маневри тревожат Америка", вестникът цитира китайски военен анализатор, който твърди, че маневрите нямат нищо общо с борбата срещу тероризма (както казва министрството на отбраната на страната), а "се провеждат в резултат на американската дългосрочна агресивна военна позиция срещу Китай и Русия".
"И това ни отвежда до същината на проблема - Тайван, който Китай счита за своя територия, но който има голям съюзник в лицето на американците. Те му пращат съвременно военно оборудване, струващо десетки милиарди долари", посочва изданието.
"Най-многобройната армия в света откъм брой хора, с 2.5 милиона войници, определено представлява сериозна заплаха за Вашингтон. По тази причина е по-добре Китай да бъде успокоен с търговски привилегии, отколкото да бъде държан в състояние на несигурност," заключава вестникът.
Летящи ковчези
Френският вестник "Либерасион" е твърде ангажиран с темата за сигурността в самолетите предвид на последните авиокатастрофи, включително катастрофата на 16 август във Венецуела, при която 152-ма французи загубиха живота си.
Вестникът публикува на първите си четири страници снимки, информация и анализи на инцидентите и на ситуацията с авиосигурността. Сред страните, които вестникът преценява като рискови в това отношение са България, Украйна, Сърбия и Черна гора.
Ще имаме ли скоро възможност да проверим в интернет "черен списък" на авиокомпании, на които им е забранено да кацат на европейските летища, защото работят с летящи ковчези, пита изданието.
За пътуващия не е лесно да разбере веднага дали самолетът, на който се е качил, е летяща гробница, пилотирана от екипаж от новаци, пише "Либерасион".
Няма липса на стандарти по сигурността, изтъква вестникът, проблемът е в спазването и контролирането им, а международната авиосигурност се базира на някакъв вид система на взаимно доверие.